Ötletbazár: lakásvásárlási tudnivalók
Aki lakást, házat akar venni, többnyire ilyenkor kezd el tervezni, hogy ősszel beköltözhessen. Mit kell tudnia annak, aki ilyen nagy fába vágja fejszéjét?
1. Aki lakást, házat akar vásárolni, nemcsak az eszére, de a szívére is hallgasson! Fontos az is, hogy a reggeli csúcsforgalomban hány perc alatt fog elérni a gyermekkel az iskolába, vagy munkahelyére, és, hogy milyen közel van a legközelebbi kórház, a bevásárlóközpont. De képzelje el azt is, hogy otthona lesz-e a kiválasztott környék, a ház, a lakás, hogy 5-10-20 év múlva, egy fárasztó nap után még mindig szívesen tér oda haza, s gyermekei, unokái otthon fogják-e érezni magukat a családi házban. Egyszóval, el tudja-e képzelni a jövőjét a kiszemelt környéken, házban, lakásban – mert új lakásba költözni nagy erőfeszítés, jelentős befektetés, a általában nem egy-két évre, hanem évtizedekre szól.
2. Ha már tudjuk mit akarunk, gondolkodjunk el alaposan az anyagiakon! Igen, itt pénzről van szó, sok-sok pénzről! Vessünk számot azzal, hogy mit engedhetünk meg magunknak! Mekkora lakást, mennyire drága ingatlan-zónában? Ha az épületgépészeti, a belső munkálatok nincsenek elvégezve, az ingatlan árához adjuk hozzá az összeg 10-15%-át, ez lesz a ház, a lakás valós ára. Gondoljunk a jövőre is: időben megtérül-e a befektetés, netán nőni fog az ingatlan értéke? Ha hitelből álljuk a költségeket, készítsünk B tervet az esetre, ha, mondjuk munkanélküliség, vagy más okból nem tudjuk majd törleszteni a részletet.
3. Lej, vagy valuta-hitelt igényeljünk az új lakás költségeinek fedezésére. Nemcsak a nemzeti bankok, de a pénzügyi szakemberek is azt ajánlják, hogy a hitelt olyan pénznemben vegyük fel, amiből a jövedelmünk nagy része származik, vagyis lejben. Ellenkező esetben megtörténhet, hogy a hitel kétszeresét kell majd kifizetni, vagy ügyvédre kell majd költeni.
4. Aki új lakásba költözik, vásárlás előtt számolja ki, mennyibe fog kerülni havonta a fenntartása: a villany- és a gáz- fogyasztás, a házmester, esetleg az ingatlan őrzése. Baj, ha utólag derül ki, hogy a hitelrészlet törlesztése mellett, gondot jelent a havi fenntartási költség. Az ember otthon szeretné érezni magát az új lakásban, fontos a kényelem, és nem jó, ha spórolni kell a fűtés-, vagy a vízfogyasztással. Ha úgy ítéljük, meg, hogy túl nagyok lesznek a fenntartási költségek, válasszunk kisebb lakást, vagy kevésbé drága környéket.
5. Lakásvásárláskor ne tekintsük formalitásnak az épületenergetikai tanusítványt, amely tájékoztat és bizonyítja a ház, a lakás energetikai teljesítőképességét. A tanusítvány 10 évig érvényes, és, ha netán el akarjuk adni a lakást, szükségünk lesz rá.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2017 május 11, 10:50 / actualizat: 2017 május 18, 9:03