A reklám diktatúrája – Sajtóklubban Vargha Jenő-László pszichológus
Az életünket behálózó reklámok lélektani hatásáról, vélt és valós veszélyeiről beszélgettem Vargha Jenő-László pszichológussal az élő Sajtóklubban.
A kampányok, amelyeket a reklámszakemberek, illetve a cégek folytatnak, egyre agresszívebbek, egyre nehezebben kikerülhetők a reklámüzenetek. Másrészt viszont emberként megvan az a képességünk, hogy tudatosak legyünk. Hogy rádöbbenjünk arra, hogy az a bizonyos termék, szolgáltatás nekünk nem kell. (Vargha Jenő-László)
A reklám túloz, hazudik, nem csak a meglévő, reális szükségleteinkre apellál, hanem mesterségesen új, (ál)szükségleteket teremt. Túlpörgeti a fogyasztást, vágyakat kelt, és elsősorban a tudattalanunkra, tudatalattinkra hat: az úgynevezett szubliminális hatás sokkal fontosabb, mint a kvázi-racionális tudatos hatás.
Röviden kitértünk a „nőies” és a „férfias” – elsősorban a hölgyeket vagy az urakat megcélzó – reklámokra s ezek eszköztárára, és vendégemet – többek közt – arról is faggattam, hogy miben különbözik a törvény által tiltott „rejtett” szubliminális reklám a közönséges reklámoktól, amelyekre tudatosan nem figyelünk („a háttérben” szólnak), és mégis hatnak rank – de még mennyire! A jelenlegi helyzetet a közelmúlttal is szembesítettük: szó esett az 1990-es, 2000-es évek rendkívül agresszív, primitív reklámjairól, amelyek annak idején a köztereinket is ellepték és alapvető értékeket próbáltak kikezdeni, „erodálni”.
A lejátszóra kattintva a május 17-i 45 perces élő műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 május 18, 12:01 / actualizat: 2017 szeptember 10, 22:00