Ötletbazár: függőleges ágyások a balkonra
Kertészkedni jó dolog, pihentető, stresszoldó, és még hasznos is lehet. De mit tegyen az ember, ha csak egy talpalatnyi balkonja van a betonrengetegben?
Hát… lopjon ötletet II. Nabú-kudurri-uszur babiloni királytól, aki feleségének Szemiramisz-nak függőkertet építtetett a sivatagos tájban, amit aztán az ókor hét csodájának egyikeként emlegettek. Miként alakíthatunk ki függőleges ágyásokat újrahasznosított tárgyakból?
Az idősebbek bizonyára emlékeznek a Ceauşescu korszakbeli ínséges időkre, amikor üresen ásítottak a boltok és ezért zöldelltek a balkonok: cserépben paradicsom virított, a földdel megtöltött műanyag zsákok oldalán vágott résekben paprika és padlizsán ékeskedett. 1989. után aztán az üzleteket elárasztották a Napot soha nem látott melegházi termékek, és a városokban abbamaradt a balkonkertészet, a falvakban pedig pázsit került a háztáji zöldséges helyébe. Megint divat a balkonkertészet, most azért termeszt kéznyújtásnyira zöldséget az ember, mert hasznos, egészséges, friss, díszíti és felüdíti szürke környezetét, kevés helyen is elfér, és, mert (aki csinálta tudja) a kertészkedés relaxál, oldja a stresszt, feltölt energiával. Ennek így kell lennie, ugyanis nem hiszem, hogy találkozott volna valaki mogorva kertésszel! Aki kertészkedik az általában kedélyes ember! Kertészkedni bárki tud, ha akar, van türelme, és néhány alapdolgot megtanul. Ez utóbbi is könnyen megy, eligazítást talál bőven az ember az interneten. Ha nincs kertje, ott a balokon! Hasznos, vagy dísznövényeket persze cserépben is lehet termeszteni, sőt kereskedésben cserepes gyümölcsfákat is lehet kapni. De újrahasznosított anyagokból is lehet függőleges ágyásokat kialakítani. Íme pár ötlet!
Pillepalack. Vágjunk az oldalára téglalap alakú rést, az ellenkező oldalra árral, vagy szeggel fúrjunk apró lyukakat, hogy a fölösleges víz ezeken kifolyhasson, vízszintesen tartva töltsük meg a palackot termőfölddel. Kiváló saláta, spenót, menta, eper, fűszer és gyógynövények termesztésére. Ruhaszárító kötél segítségével felfüggeszthetjük az aprócska kertet, ha a kötelet egyik felén a palack nyakára kötjük, a palack alján pedig lyukat fúrunk és átvezetjük rajta a fonalat. Függőleges kertet nyerünk, ha a földdel megtöltött pillepalackokat egymás alá, megfelelő távolságra helyezzük, ruhaszárító kötéllel egymáshoz rögzítjük.
Csövek. Ebből az építkezési hulladékból remek függőleges ágyás készülhet. A cső két végére dugót teszünk, a csőbe nagyobb lyukakat fúrunk, vagy réseket vágunk, ezekbe ültetjük a növényeket. Elhelyezhetjük vízszintesen, vagy függőlegesen, felfüggeszthetjük a balkonkorlátra, vagy a kerítésre kötél segítségével.
Vászonzsák. Ez most nagyon trendi a balkonkertészetben. Jobb mint a műanyag zsák, mert átengedi a vizet és levegőzik a talaj. A zsákot megtöltjük földdel, réseket vágunk rajta, ezekbe ültetjük a növényeket. Erős kötél segítségével fel is függeszthetjük. Megjegyezzük, hogy kereskedésben találni termesztő zsákot, a föld mellett ez tartalmazza a növényt is, csak gondozni kell.
Függőleges kertet lehet készíteni továbbá virágcserép, virágláda felhasználásával, vagy gumiabroncs, faláda, raklap, más tárgyak újrahasznosításával, csak ötlet és türelem kell hozzá.
Sok sikert!
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2017 május 24, 12:41