Zenekritikák a könyvespolcra! Kulcsár Gabriella könyvét „lapozgatjuk”
A Kolozsvári zenés panoráma című zenekritika gyűjtemény a (komoly)zenei közelmúlt másfél évtizedét öleli fel.
Kulcsár Gabriella kötete egyszerre olvasmányos és szakszerű, így tehát bátran ajánlhatjuk muzsikusoknak és zenekedvelőknek is. Jó érzés kézbe venni a könyvet: szép a kivitelezése, szépek az illusztrációk. Időben másfél évtizedet fog át: lapjain koncerttermekben és templomokban, fesztiválokon, zenei ünnepségeken elhangzott, régizenétől egészen a kortárs zenei világig ívelő előadásokról számolt be a szerző a 2000 és 2015 közötti időszakban. Jó volt az élénk érdeklődést tapasztalni, ugyanis Kulcsár Gabriella Kolozsvári zenés panoráma. Válogatott zenekritikák című kötetét népes hallgatóság előtt mutatták be a Minerva Házban.
Kritikus pillanatok kritikája
Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója hangsúlyozta. a bemutatón, hogy a zenei tolmácsolás hiteles értékeléséhez bátorság is kell. Beszélgetésünk a szerzővel éppen a zenekritikusi bátorság kérdésétől indult, és elkerülhetetlenül szóba került a kritikus pillanatok értékelésének nehézsége is. Zenei események kritikáiról krónikáiról lévén szó, természetes, hogy a bemutatón zene is szólt, Réman Zoltán (szaxofon) és Eva Butean (zongora) előadásában.
„Egyszer csak szóltak a Szabadságtól, hogy hivat László Ferenc tanár úr. Na gondoltam, most aztán megkapom a magamét. A zenekadémián egy nagy mappával várt, átnyújtotta a Mozart fesztivál sajtóanyagát, elmondta, hogy nagyon szereti az írásaimat és felkért, hogy írjam meg a teljes fesztivál krónikáját-kritikáját. Attól a pillanattól bátorodtam meg igazából, bár ma se vagyok olyan bátor mind egy oroszlán, az alkotás feszültsége mindig bennem van.”
„A véleménymondás sorszerű kitörése”
A zenekritkus: művész – így határozta meg a bemutatón a zenekritikusi létformát Angi István, aki a lényeglátó/láttató elemzések szakszerű és játékos kifejezésére hívta fel a figyelmet, amely a kötet írásaira egyaránt jellemző, s amely alapvetően fontos ahhoz, hogy megvalósulhasson a „véleménymondás sorsszerű kitörése”. Abban is igazat adhatunk a neves zeneesztétának, hogy a zenekritikusnak is jól fog pályafutása során, ha a tudást és a szorgalmat (marha nagy) szerencse is kíséri.
„Visszavarázsolni az elemzett koncert hangulatát”
A szerző meggyőződése, hogy a zenekritikának tartalmasnak és olvasmányosnak is kell lennie: csak így tud egyszerre szólni a szakmabeliekhez és zenekedvelőkhöz is, s csak így sikerülhet az olvasó számára az elemzett előadás hangulatát is visszavarázsolni. Kulcsár Gabriellával az OLVASÓRÓL is beszélgettünk, aki természetesen maga is kritikus olvasója lehet a kritikának.
A kötet a Minerva Művelődési Egyesület Kiadója és a Kolozsvári Operabarátok Egyesülete gondozásában jelent meg, s benne a Szabadság című napilapban megjelent írásokból válogatott a szerző. Örülhettek akik eljutottak a bemutatóra, hiszen a Minerva Egyesület jóvoltából minden érdeklődő ingyen kézhez kaphatta a kötetet. Az Utószót jegyző Angi István olvasásra biztat mindenkit. Nos, rajta! Érdemes lapozgatni, hiszen a cikkeit böngészve a rendszeres koncertlátogatók előtt bizonyára számos szívüknek kedves, emlékezetes zenei élmény elevenedik meg. Úgyhogy szívből mondhatom, jó, ha otthonukban a könyvespolcra kerül a kötet. A nyári estéken, amikor kevesebb a koncert, idő is bőven jut az olvasgatására.
Szerkesztette: Benkő Judit
Fotók: Kulcsár Szabolcs
.
Szerkesztő: benko, 2017 július 5, 00:39 / actualizat: 2017 július 5, 10:06