Koltó és Katalin 100 éve a régi fényképek tükrében
Ezzel a címmel nyitottak fényképkiállítást a Máramaros megyei Koltón.
Július 9-én, vasárnap a koltói falunap keretén belül került sor a fotókiállítás megnyitójára, mely előreláthatóan őszig lesz látható, minden vasárnap 16-18 óra között.
Több mint ötszáz fotó került kiállítva tablókon, különböző kategóriákba osztva. A legnagyobb részük koltói családoktól származik, A képek az első világháború idejétől mutatják be a hétköznapi, ünnepi és gyülekezeti, valamint olyan történelmi eseményeket, mint: gróf Teleki Sándor újratemetése 1936-ban, Octavian Goga látogatása Koltón 1934-ben, a magyar hadsereg bevonulása Nagybányára 1940-ben, vagy az országzászló avatása 1941-ben.
Néhány különleges dokumentumot is bemutattak: többek között a Petőfi Sándor halálának 50. évfordulóján, 1899 július 30-án, tartott ünnepségről készült korabeli cikket, és az egykori kastélypark történetét feldolgozó botanikai diplomamunka alapján készült rekonstruált alaprajzokat.
A megnyitó ünnepségen bele lehetett lapozni egy az 1700-as években nyomtatott sirató könyvben, amelynek egyes lapjai a kiállított anyagok között is fellelhető.
A legrégebbi fotó 1899-ben készült és Petőfi Sándor somfájának a megkoszorúzását ábrázolja.
A kiállítás megnyitóján beszédet mondott és a kiállított anyagról beszélt: Kádár Helén a Petőfi Emlékmúzeum vezetője, dr. Galánthay Zsombor, gróf Teleki Sándor ükunokája, és az önkormányzat részéről Ladányi Sándor képviselő.
A fényképkiállítás egy jeles jubileumi emlékünnep-sorozat része, idén lesz 170 éve, hogy Petőfi Sándor és Szendrey Júlia hat hetet töltött Koltón, a mézesheteket.
A szervezők elmondták, hogy a fényképek gyűjtési akciója a kiállítás megnyitásával nem áll meg, tovább fogják folytatni, és egy helytörténeti fotótárba fognak kerülni.
Riporter: Pongrácz Panni
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2017 július 10, 14:38