Az energiatakarékosság jegyében az alattomos gyilkost, a radongázt is lakásunkba zárjuk
Gondoltak-e arra, hogy a lakásuk belterében felgyülemlett radongáz árthat az egészségüknek? A radioaktív gázt a Világ Egészségügyi Szervezete az 1940-es évek óta fokozottan rákkeltő anyagként tartja nyilván.
A lakosság természetes háttérsugárzásból eredő sugárterhelésének több mint fele származik a radongáz belégzéséből. Ennek döntő hányadát zárt térben kapjuk. Az épületek belsejében a radonszint egy nagyságrenddel magasabb, mint a külső levegőé és manapság időnk nagyrészét zárt térben töltjük. Évente 4,5 millió ember halálát okozza beltéri szennyezés, a dohányzás után a radon a második a tüdőrák okainak lajstromán. Egy hőszigetelt házban harminc százalékkal nő a radonkoncentráció egy hagyományos házhoz képest.
A BBTE Környezettudományi Kara tavaly ősszel négyéves uniós kutatási projektbe kezdett, amely a radonhelyzetet térképezi fel és keres megoldást a megengedett határértéket meghaladó esetek orvoslására. Kolozsvári kutatók régóta foglalkoznak a jelenséggel, elkészítették Erdély radon-térképét, most pedig méréseket végeznek kolozsvári magánházakban, hogy ahol nagy a baj, segíthessenek. Az, hogy a beltéri radonkoncentráció szempontjából Románia élen jár az európai országok között nem csoda, ez a talaj geológiájával magyarázható, de ésszerű építkezéssel és életmódunk megváltoztatásával, több időt töltve a szabadban, felvehető a harc a radioaktív gázzal.
Dr. Szacsvai Kinga fizikus, a Sapientia EMTE Környezettudományi Karának társult oktatója, a BBTE kutatója szerint:
A talajból a beltérbe kerülő radongáztól legolcsóbban gyakori szellőztetéssel lehet megszabadulni. A hagyományos lakásoknál, házaknál, amelyek nincsenek hőszigetelve, nem zárnak tökéletesen az ajtók, ablakok, megvan a természetes szellőzés, a radon is „elillan”.
A WHO szerint a 21. század új tünetegyüttese a Sick Building (beteg épület) szindróma: allergiás-, légúti-, bőrbetegségek együttese, amelyeket a beltéri levegő mínősége okoz.
A beltéri radonkoncentráció a szuterénben, a pincében magasabb, hiszen fő forrása a talaj. Értéke a földszinten csökken és már az első-második emeleten nagyon kis értékeket mérünk. Ha mégis nagyobb a koncentráció, az csak az építőanyagokból származhat.
Nem minden jó, ami természetes. Például a gránit, amelyet konyhapultnak, padlólapnak választunk, annak függvényében, hogy honnan származik, tartalmazhat radioaktív anyagot.
Ha a radonos levegő bekerül a tüdőbe (mivel egy radioaktív gáz, amelynek véletlenszerű a bomlása) és éppen akkor bomlik elemeire, akkor besugarazza a sejteket, a tüdőhólyagocskákat „bombázza”. Ha a radongáz a szobában bomlik el és a helyiség poros, dohányfüstös, akkor a parányi porszemekre tapadva szippantjuk be.
Mértünk magas értékeket például Vaskohsziklás körül, ott ugye uránbánya volt, előfordult 3000 Bq/m3 beltérben, ott a szellőztetés már nem segít. A megengedett, elfogadott érték 300 Becquerel/köbméter.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 augusztus 14, 11:15 / actualizat: 2020 augusztus 6, 9:05