A kompromisszum ára – erről nem beszéltünk
Ifjabb Horváth Pál és Mersdorf Ilona Erről nem beszéltünk című könyve a kommunizmus elhallgatásokkal teli csendjét igyekszik megtörni.
A kommunizmushoz többnyire sötét emlékek köthetők. A megfélemlítés, a bizonytalanság hallgatást szült és ez sokakban azóta sem oldódott fel, hogy a vészterhes idők lejártak. Akkor egyesek lázadtak, mások beálltak a sorba, vagy tűrtek, és csendben próbálták végezni a dolgukat. De az akkor történtekről többnyire senki nem beszélt. Mivel – mint azt mondani szokás – még a falnak is füle volt.
Horváth Pál egykori besztercei magyartanár súlyos kompromisszumokat kötött, hogy az általa vezetett iskolában eredményes munkát folytathasson, hogy városában színházi kört működtethessen, hogy közössége megőrizhesse kultúráját. Miért hallgat – vagy éppen csak suttog – még most is mindenki a múltról, amikor már beszélhetünk róla? Erre a kérdésre keresi a választ ifjabb Horváth Pál és Mersdorf Ilona Erről nem beszéltük című kötetében, amelyet a 8. Kolozsvári Magyar Napokon mutattak be. A könyv sok száz oldalnyi szekus dokumentumot dolgoz fel, bemutatva Horváth Pál sorsának sötét krónikáját, egyúttal emléket is állítva az egykori magyartanárnak.
Mekkora az ára annak a kompromisszumnak, amit a magyar kultúra fenntartása érdekében kötni kellett? Hogyan lehet megtörni a hallgatást? Ezt próbáljuk kideríteni összeállításunkban. A könyvbemutatót követően beszélgettünk a szerzőkkel.
Összeállította: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2017 október 5, 13:34 / actualizat: 2020 július 21, 20:42