Utazás a Szent Korona körül
A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában címmel készült tudományos ismeretterjesztő film.
Az MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport eddigi legfontosabb kutatási eredményeiről és felfedezéseiről szól az alkotás. Az egyórás film szakértő-főszereplője Pálffy Géza történész, a kutatócsoport vezetője. A forgatókönyvet írta és rendezte Bárány Krisztián, a filmet testvére, Bárány Dániel fényképezte.
A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című ismeretterjesztő film a magyarság első számú ereklyéje és legfőbb nemzeti kincse, a Szent Korona, valamint a magyar felségjelvények és királykoronázásaink eddig ismeretlen történeteinek felfedezésére hívja a nézőt. A Szent Korona tisztelete vitathatatlan és mind a mai napig töretlen. Sorsa nemcsak tükröződik a magyarság sorsában, hanem több mint ezer év alatt Magyarország történetének és államiságának legfőbb szimbólumává is vált. Ennek ellenére koronánk kalandos históriájának számos fejezetét napjainkig homály fedi. A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetében 2012 közepe óta működő Lendület Szent Korona Kutatócsoport szisztematikus kutatómunkával ezeket a fehér foltokat igyekszik feltárni és a nagyközönség számára is bemutatni. Pálffy Gézát hallják.
A Magyar Tudományos Akadémia Lendület Szent Korona Kutatócsoportjának új kötete az utolsó magyar uralkodókoronázás centenáriuma alkalmából IV. Károly király és Zita királyné ez ideig kevéssé vizsgált, 1916. december végi koronázását mutatja be.
A 176 színes és fekete-fehér illusztrációval díszített kötetben Maczó Ferenc a legújabb kutatások alapján, de olvasmányos stílusban tárja fel az ünnepségsorozat eseményeit. Részletesen feltérképezi, miért volt létfontosságú magyar szempontból az első világháború közepette a királykoronázás megszervezése.
A kismonográfiából megismerhetjük a Mátyás-templomban és a Budai Várban tartott egyházi és világi ceremónia előkészületeit és lefolyását, valamint különleges kulisszatitkait és fennmaradt tárgyi emlékeit is. A könyvben érzékletesen bontakoznak ki annak körülményei, hogy a magyar nemzetépítés jegyében az ünnepségek szervezői miként tették különféle reprezentációs eszközökkel hangsúlyossá a szakrális és állami ceremónia magyaros jellegét.
Végül a kötet kiemelt figyelmet szentelt annak is, hogy a harmadik háborús esztendőben az emberek számára milyen üzenetet hordozott a koronázási ünnepség, és milyen volt annak külföldi visszhangja.
A szerzőt, Maczó Ferencet a kértük mikrofon elé azon az eseményen amelyen A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című új dokumentumfilmet is bemutatták. Az ünnepségnek a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara nagyterme adott otthont. Maczó Ferencet faggattuk.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2017 október 11, 22:26 / actualizat: 2020 július 21, 20:34