Irodalom és képzőművészet, ha összetalálkozik… Képregényes-vadregényes kalandozásra fel!
Erdély és a képregény – egyáltalán nem zárják ki egymást. De vajon hogyan ragadhatók meg a közös pontok? Erre tettünk kísérletet.
Tájainkon viszonylag ritkán esik szó róla, pedig a képregény is megérdemelné a neki járó tiszteletet: gyakran kilencedik művészetként is emlegetik, az irodalom és a képzőművészet sajátos keverékeként pedig tömören beszél el történeteket. Mindezt úgy, hogy az egymás után következő képeket – amelyek bizonyos esetekben képzőművészeti remekekként is értékelhetők – rendszerint elbeszélő vagy párbeszédes szöveg egészíti ki. Egy időben gyermeklapjaink, a Napsugár és a Jóbarát is közölt képregényeket, ezeket a kezdeményezéseket is siker övezte. Jó hír, hogy idén ősztől, Fantomatika címmel már Erdélyben is jelenik meg képregény-újság, de ne szaladjunk nagyon előre. Vizsgálódásunk kiindulópontjaként a „… mit terveztek a közeljövőben” elnevezésű Helikon-est szolgál, amely a popkultúra részét képező, tipikusan huszadik századi műfajt állította a figyelem középpontjába. Közös projektjük kapcsán, amely a Helikon folyóiratban talált megfelelő térre, Csillag István festőművésszel, grafikussal és Vincze Ferenc íróval, irodalomtörténésszel – az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének tudományos munkatársával – beszélgetünk, a Bulgakov kávézóban szervezett kiállításukra és erdélyi képregényes tapasztalataikra is reflektálva.
Garfieldnak „tulajdonítják” azt a mondást, amely az egyik kávéscsészémen olvasható: „Jobban szeretném a reggeleket, ha később kezdődnének.” Az alábbi összeállításban Vincze Ferenc író mellett Maksa Gyulával, a Pécsi Tudományegyetem Társadalom- és Médiatudományi Intézetének adjunktusával, a műfaj egyik legavatottabb magyarországi kutatójával, szakemberével boncolgatjuk tovább a kilencedik művészet sajátosságait. Az ősz óta megjelenő erdélyi képregény-újság, a Fantomatika mellett a Képregényen innen és túl című kötet is szóba kerül, amely egy tavalyi, Kolozsváron szervezett képregényes konferencia szerkesztett írásait tartalmazza.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2017 november 17, 19:36 / actualizat: 2020 július 21, 19:16