Páholy: Szent István királlyal „találkozunk”
Nemigen gondolnánk, hogy egy olasz barokk zeneszerző oratóriumában címszereplőként jelenik meg Szent István király.
Pedig Antonio Caldara 1712-ben oratóriumot komponált róla, a Savaria Barokk Zenekar közreműködésével, Németh Pál vezényletével pedig a lemezfelvétel is készült a műről.
„Előttem mindig az van, hogy például Bach belemártja a lúdtollat a tintába, írja a kottafejeket, és a zene azonnal megszólal. A következő napon azonban ugyanez a zene egész más lesz.” – mondja Németh Pál fuvolaművész, a Savaria Barokk Zenekar karmestere, számos világelső lemezfelvétel dirigense.
Tintapacák ugyan nemigen csúfítják el a mostanában többnyire számítógépben formálódó partitúrákat. Az azonban ma is a zene csodája, hogy megszólalásuk pillanatában a régi zenéket is jelenidejűnek érezhetjük. Így tehát mintegy kortársként „találkozhatunk” Szent István királlyal Antonio Caldara 1712-es keltezésű oratóriumában (Szent István, Magyarország első királya). Köszönhetjük ezt a múlt elfeledett zenéit nagy szakértelemmel kutató Németh Pálnak, az általa irányított korhű hangszereken játszó Savaria Barokk Zenekarnak, és természetesen a szólistáknak:
Szent István – Jekl László (basszus)
Gizella királyné – Jónás Krisztina (szoprán)
Anastasio (Asztrik) főpap – Szigetvári Dávid (tenor)
Erasto, alattvaló – Najbauer Lóránt (basszus)
A mű lemezfelvétele a World Premier- sorozat részeként 2011-ben készült el, a műsorban pedig egy 2016-os koncertfelvételt hallgatunk meg.
Páholy. Vasárnap délutánonként 6 órától, Benkő Judittal.
Szerkesztő: benko, 2018 január 27, 13:16