Ötletbazár: kezdődik a kertészeti szezon
Január 25-e Pál napja. Ezt a napot számon tartják a gazdák és a kertészek. Összefoglaljuk, mi a hobbikertész teendője.
Pálforduló – télforduló: Pál napján a tél az ellenkezőjére fordul – mondják. Akárcsak Pál apostol, azaz a farizeusnak nevelt Saul, aki keresztény hitre tért, és felvette a Pál nevet. E naptól kezdve a tavaszra vár és készül a természet, vele együtt az ember, a tavaszi munkákra készülnek: kezdődik a tervezés, az első magvetés ideje. Pál jeget tör, vagy csinál – tartja a hiedelem. E nap időjárásáról a termésre következtettek régen. A jó idő jó termést jelent, a köd a jószág pusztulását, a szélvihar háborút – mondták.
Ilyenkor már nyilvánvaló, készülődik a tavasz: az ágakon duzzad már a bimbó, és mi, emberek is érzünk valamiféle bizsergést a zsigereinkben, ha egy pillanatra megállunk a rohanásban, kitárjuk az ablakot, és rácsodálkozunk a tájra. „Zeng a csatorna, / zeng a hegy orma,/ s zeng – ugye zeng, ugye zeng a szíved?” – ilyenkor Áprily Lajos daktilusai lüktetnek agyunkban, s úgy érezzük, át tudjuk ölelni széles e világot!
Mozduljunk, hát! Hobbikertészek, hív a tavasz! Kezdjük a tervezéssel, gondolkodjunk el azon, hová kerülnek majd a virágágyások, hová a zöldséges, ezen belül, szimpátia szerint, milyen növényeket ültetünk majd egymás mellé a vegyes ágyásokban. Vegyük számba milyen vetőmagokra, palántra lesz szükségünk, milyen csemetékre, és tájékozódjunk, hol tudunk minőségi árut, kedvezményesen beszerezni. Hasznos papírra vetni ötleteinket, tervet készíteni, lerajzolni, vagy az interneten fellelhető kerttervező programok valamelyikére hagyatkozni.
Február eleje az első magvetések ideje, beszerezhetjük, tehát a palántaneveléshez szükséges magokat. Kevés hobbikertésznek van üvegháza, de annyi palántát, amennyire szüksége van, az ablakban is fel tud nevelni. Cserépbe el lehet, tehát, vetni a korai fejes-salátát, karalábét, korai fejes-káposztát, korai kelkáposztát és a brokkolit. A magvetésből hat hét alatt lesznek kiültetésre alkalmas palánták.
Februárban, ha nem fagyott a talaj, és a felszín megszikkadt, a kertben el lehet vetni a korai zöldségeket. Ám csak az ősszel felásott talajba lehet korán vetni, kivételt képeznek a homokos földek. Korai vetésre alkalmasak az alacsony hőmérsékleten csírázó és az átmeneti talaj-menti fagyok miatt nem károsodó magvak: a borsó, a sárgarépa, a petrezselyem, a spenót, a vöröshagyma, a hónapos retek, a fejes-saláta, a mák.
A gyümölcsfák esetében kezdődik a törzstisztogatás és a koronaritkítás időszaka. Hogy miként kell csinálni, internetről, oktató videókról elsajátítható, de, ha nem vagyunk biztosak magunkban, ezt a munkát jobb szakemberre bízni. Kertészeti cégek kínálnak ilyen szolgáltatást.
Figyeljünk a kertünket minden évszakban díszítő örökzöld bokrokra, cserjékre, főleg a cserépben lévőkre, enyhe időben öntözzük ezeket, hogy ki ne száradjanak.
Ebben az időszakban, a téli bezártság miatt a szobanövényeket gyakran kártevők, élősködők támadják meg. Ellenőrizzük hetente a benti cserepes növényeket, szellőztessünk gyakran ott, ahol a szobanövények találhatók, de vigyázzunk, hogy ne fázzanak meg.
Vegyük számba a kerti szerszámokat, virágcserepeket, készüljünk az új kertészeti szezonra, tisztítsuk meg ezeket!
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2018 január 29, 09:46