Könyvjelző – megtalálni a bennünk lakozó nevető embert
Vitus-Bulbuk Emese logopédus, pszichológus Victor Hugo A nevető ember című regényét hozta el a Könyvjelzőbe.
Egyik születésnapomra kaptam egy Kindle olvasót, és egy idő után sajnos nagyon sok könyv lett rajta. Például egy Victor Hugo-regényt nem biztos, hogy el tudnék olvasni egy ilyen olvasón, mert annak szava kell hogy legyen. Azt fognom kell, attól el kell nehezedjen a csuklóm, ehhez úgy minden hozzátartozik, ahogy a regényben haladok előre. A Kindle ezzel szemben adja magát: például várok a sorban az orvosnál, és közben lapozom. Van rajta vagy 648 könyv, köztük szakirodalom is, és hát azt viszem magammal. Bármikor elővehetem, ilyenkor ki tudom magamat ragadni a valóságból: megszűnik, hogy közben minden zeng-zúg körülöttem, én pedig egy réten vagyok és szedem a virágokat… Gondolom, olvastatok már ponyvát, tudjátok, hogy ezek azért nem a Nyomorultak című regénnyel találnak… De ilyenkor mégiscsak ki tudom kapcsolni az agyam, és azt érzem, hogy kicsit el tudok vonulni.
Miért pont A nevető emberre esett a választása, amikor döntenie kellett, hogy milyen könyvet ajánl?
Talán mert az életem egyik olyan pillanatában olvastam, kilenc-tizedikben, amikor már meg is értettem, hogy miről szól. Amikor nagyon tudtam azonosulni a főhőssel, akár Deával vagy akár Gwynplaine-nel. Nekem is, mint minden tinédzsernek, akinek épp akkor hullik a személyisége ezer darabra, közben a külvilágból hozom a sok-sok élményt, közben nem kellemeseket, közben nagyon rosszakat, és megbújok a nevetésem mögé… Talán én itt találtam meg a főhőssel a kapcsolódást. Nagyon szeretem a humort, használom is mindenhol, szakmai téren és a mindennapokban egyaránt, úgy gondolom, van is érzékem hozzá – viszont innentől kezdtem el ezt használni. Meg tudtam fürödni benne, önsajnálattól kezdve bármiben: a könyv elég tartalmas és terjedelmes, úgyhogy sok mindenre volt lehetőségem. Ettől kezdve már felnőttesebb fejjel kezdtem el olvasni a könyveket: megtaláltam bennük azt a tartalmat, amit be tudtam építeni a személyiségembe.
A címszereplő, Gwynplaine adott pillanatban az elnyomottak védelmében mond heves vádbeszédet, és maga a szerző, Victor Hugo is több alkalommal felszólalt különböző témákban: a tengerpart védelméért, a gyermekmunka ellen, a színházak pénzügyi támogatásáért, a deportálások ellen stb. Mi mellett vagy mi ellen lépne fel jelen pillanatban Vitus-Bulbuk Emese?
Az önámítás és a virtuális valóság ellen kétségkívül, de ami számomra most nagyon fontos, és egy ideje foglalkozom is vele, az a nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak. Ezek ellen most nagyon erősen ki tudnék állni.
Beszélgetőtársak: Kristály Bea és Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2018 március 14, 13:16 / actualizat: 2020 július 5, 16:43