Észak-Erdély, 1940–1944
Négy év, amely túlmutat önmaga jelentőségén.
Március 14-én folytatódott az az előadássorozat, amelyet a nagyváradi Szacsvay Akadémia és az RMDSZ közös szervezésében tartanak az EME kolozsvári székhelyén. Az erdélyi magyarság elmúlt száz évéről szóló tematikus estek sorában ezúttal Sárándi Tamás, a Maros Megyei Múzeum muzeológusa értekezett A második bécsi döntés és a kis magyar világ címmel.
Az előadás a második bécsi döntés nyomán Magyarországhoz visszakerült Észak-Erdély 1940–1944 közötti történelmét járta körül. Mivel külön előadás fog szólni Dél-Erdélyről, erre nem tért ki az előadó. A korszak kutatása és ebből kifolyólag értékelése napjainkban is tart, így még nem lehet átfogó képet nyújtani az időszakról. Nehézséget okoz az is, hogy kevés a konkrét megvalósítás, inkább csak tervek, elképzelések születtek – tudhattuk meg Sárándi Tamástól.
Az előadás azon aspektusokra helyezte a hangsúlyt, amelyek leginkább érintették a térséget. Kolozsvár központi jellegéhez igazodva külön kitért a politikai és közéleti vonatkozásokra, de érintette az iskola, föld-, és zsidókérdést, illetve az ezekhez kapcsolódó telepítési terveket is.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2018 április 9, 10:54 / actualizat: 2020 július 5, 12:53