Könyvjelző – Szeretem, ha gyomorszájon vág az irodalom
„Kedvenc szerzőim, mind ilyen fenegyerekek, akikben keményen ott van a rocksztárság.” – tartja Botházi Mária író, a Nőileg főszerkesztője.
A Könyvjelzőben ezúttal Michel Houellebecq Elemi részecskék című könyvét ajánljuk. A regény szereplői egy-egy emberi életútnak a szélsőséges ábrázolásai. Michel, a magába forduló, híres tudós és féltestvére, Bruno a szexuális élvezeteket hajszoló irodalomtanár karakterein keresztül ismerjük meg a nyugati ember pusztító magányát, a 20. század második felének társadalmi változásainak és a szeretetnélküli gyerekkornak az egyéni fejlődésre gyakorolt hatását.
Houellebecqet több rendben vádolták nőgyűlölettel, de könnyen ráaggathatóak a férfigyűlölő, fogyasztói társadalom gyűlölő kifejezések is. De talán az lenne a helyes kifejezés, ha azt mondanánk a szerzőre, hogy nyers és szókimondó társadalomkritikus.
„Houellebecq írói stílusa úgy bilincsel le, hogy közben felháborít” – vallja Botházi Mária. Közben pedig megszólítja azokat az embereket, akik hallgatnak, akiknek a szavával nem foglalkozik a média, akiknek az eszméi nem köszönnek vissza a nyilvánosságból. A szerző tulajdonképp a vesztesek pszichológiáját fogalmazza meg munkáiban. Ezeket a karaktereket egyetlen dolog menthetné meg, ha valamilyen módon elérnék a boldogságukat.
Az Elemi részecskék című könyv boncolgatása mellett szó esett olyan kérdésekről is, amelyek az erdélyi írói és olvasói közegben is vitatottak, például, hogy az író vállaljon-e szerepet a társadalom alakításában, vagy pedig visszavonulva elefántcsonttornyába, l’art pour l’art művelje a művészetet, és aszerint alkosson.
Beszélgetőtársak: Kristály Bea és Ferencz Zsolt.
Szerkesztő: kristalybea, 2018 április 11, 13:49 / actualizat: 2020 július 5, 12:52