Összetett, finoman összehangolt munkaszakaszok sorozata – könyvkészítés ma
Jakab Márta szerkesztővel és Matei László grafikussal arról a folyamatról beszélgetünk, amelyet Gyurgyák János összehangolt munkaszakaszok sorozatának nevez.
Az EMKISZ idén is gondoskodott arról, hogy a Könyvturiban minden korosztály tagjai találjanak nekik való könyveket, az élőKönyvtárból pedig olyan személyeket lehetett kikölcsönözni, akiknek a története nem mindennapi. Ha már a találkozás apropóját a könyv jelentette, arra a kérdésre is választ kerestek, hogy mi mindennel kell szembenézniük jelenleg a kiadóknak annak érdekében, hogy a könyv mint tárgy továbbra is ugyanolyan minőséget képviseljen, mint egykor.
Jakab Márta, K. Jakab Antal esszéíró, irodalomkritikus húga a rendszerváltásig az Előre napilap munkatársa volt, majd 1993 őszén, amikor a Dolgozó Nő helyébe lépett Családi Tükör magánkézbe került, őt nevezték ki a lap főszerkesztőjének. Jelenleg is olvasószerkesztője a Krónika napilapnak, 2001 óta a Kriterion Könyvkiadó szerkesztője, számos könyv megjelenésében segédkezett és teszi ezt mind a mai napig. Bizonyára sokan hallottak a Kriterion antológiasorozatáról is, amely 101, 111, 123 verset tartalmaz – többek között a családról, Szatmárról, Nagyváradról és Brassóról –, ezekről a verseskötetekről is beszélgetünk Jakab Mártával.
Matei László grafikáival és festményeivel találkozhatott már jócskán a kolozsvári művészetpártoló közönség, ami pedig a borítóterveit illeti, nos, gyakorlatilag lehetetlen vállalkozásba fogna az, aki elkezdené felsorolni a kötetek címeit, olyan hosszú a lista. Hallgassák meg inkább az alábbi összeállítást, amelyben a könyvkészítés megannyi vonatkozásáról szót ejtünk.
Szerkesztők: Kristály Bea és Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2018 május 10, 10:10 / actualizat: 2021 július 14, 8:49