Erdélyi Magyar Vendéglátás és Turizmus Konferencia az EME szervezésében
2018. június 7-én immár ötödik alkalommal rendezte meg az EME Jog- Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztálya az Erdélyi Magyar Vendéglátás és Turizmus Konferenciát a Babeș-Bolyai Tudományegyetem partnerségével.
A rendezvény fő célja az erdélyi magyar vendéglátás és idegenforgalmi szakemberek kutatási tapasztalatainak megosztása a turizmus és vendéglátás fejlesztése érdekében. A fórum keretet biztosított a hazai és anyaországi szakemberek találkozójára, tapasztalatcseréjére is. Erdély városaiban az utóbbi időben gyors ütemben növekedett az idegenforgalom, így időszerűvé vált, hogy a további fejlesztéseket szakmailag is segítsük. A turistaforgalom növekedésével megnőtt a munkaerő-kereslet, a fórum lehetőséget biztosított a szakmában tevékenykedő cégek bemutatására a munkaerő vonzása érdekében is. Romániai felsőoktatásban nincs szakmai képzés a vendéglátás szakterületen. Ezért időszerűnek tartottuk magyarországi egyetemi oktatók meghívását, hogy ízelítőt próbáljunk adni ezen szakterület kutatási eredményeiről, oktatási tapasztalatairól. Mindezek által a fórum különböző szakterületekről szólított meg jeles szakmai képviselőt, oktatót, kutatót egyaránt. A konferencia felkért előadói sokszínű témákat érintettek, hallhattunk a régiók turisztikai versenyképességéről, a turisztikai trendekről, a turizmuskommunikáció kihívásairól, a szállásfoglalások internetes lehetőségeiről, a nagyobb rendezvények turizmusra való hatásáról, a turisták zajkitettségéről, a geoparkok népszerűsítéséről, az okostelefonok hatékonyságáról a turizmusban, a bor- és vallásturizmus kapcsolatáról. A rendezvény a szolgáltatások területén kiemelkedő helyet biztosított a gyógyturizmusnak, mely hazánkban is potenciálisan/jelentősen fejleszthető. Két előadás keretében a Gyulán működő gyógyturizmus helyzetéről és fejlődési lehetőségeiről értesülhettünk. Bemutatásra került a tordai sóbánya átalakítása mint egy turisztikai látványosság sikertörténete. A kulturális turizmus hatékonyságának elemzése is a konferencia témái közé tartozott. Ismertetésre került a kulturális turizmus működésének bemutatása egy világörökségi helyszíné nyilvánított területen. A gasztronómia-szakértő előadásában, mely nagy érdeklődésnek örvendett, a székely konyha erősségeit és szakmai problémáit mutatta be.
A konferencia keretet biztosított a vidékfejlesztés területén kiemelkedő tevékenység elismeréséhez is: Kolozsi Orsolya fiatal, tehetséges pályakezdőt díjazták. A rendezvény második programpontja egy szakmai kirándulás volt a tordai sóbányában Kolozsi Orsolya vezetésével, ezt követte egy szakmai megbeszélő, tanácskozás.
A konferencián 11 előadás került bemutatása:
1. dr. Hanusz Árpád, drd. Drotár Nikolett (Debreceni Egyetem, Debrecen) Turisztikai trendek átalakulása Tokaj-Hegyalján
2. dr. Szalók Csilla (BGE KVIK, Turizmus-Vendéglátás Intézet, Budapest) Turisztikai régiók településeinek versenyképessége
3. dr. Szakál Zoltán (Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Marketing és Turizmus Intézet, Miskolc) A geoparkok feladatkörei, együttműködései és a turizmusmarketing kihívásai – a hatékonyságnövelő márkastratégiákban rejlő lehetőségek
4. Jánossy Aliz (Székely Konyha, Gyergyószentmiklós) Székely konyha: honnan merre…
5. Ambrus Tímea (Travelminit Kft., Kolozsvár) Amikor a szállás foglalja le a vendéget…
6. dr. Tokai Ferenc (Hőforrás Szálloda, Gyula) Gyógyszállodák versenyképességének növelése (betegség vagy rekreáció?)
7. dr. Albel Andor (Dél Alföld Termálklaszter, Gyula): Gyógy- és/vagy élményfürdőzés
8. Horváth Zoltán, Horváth Csaba (BBTE, Környezettudomány és Környezetmérnöki Kar, Kolozsvár): Turisták zajkitettsége a vasúti szállításban
9. drd. Benedek István (BBTE, Politikai-, Közigazgatási- és Kommunikációtudományi Kar, Kolozsvár): Városok márkázása a közösségi médiában – Instagram-körkép Erdélyben
10. Kolozsi Orsolya (Tordai sóbánya, turistavezető, Várfalva) A tordai sóbánya egy turisztikai látványosság sikertörténete
Írja dr. Talpas János a BBTE Földrajz karának adjunktusa, a Magyar Földrajzi Intézet tagja,a rendezvény főszervezője akit egyben a 11-ik:
A kolozsvári kulturális magyar napok programjainak hatása a turisztikai szálláshelyekre címmel előadást is tartott. Az esemény végeztével kaptuk mikrofonvégre Talpas Jánost.
A gyergyószentmiklósi Jánossy Alíz gasztronómus, újságíró, a Székely konyha című tematikus lap főszerkesztője igen szellemes és tanulságos előadást tartott a székelyföld gasztronómiájáról annak minden erényével, vonzerejével és hibájával együtt. Vele is sikerült interjút készítenünk.
Kolozsi Orsolya a tordai sóbánya turistavezetője Tordai sóbánya egy turisztikai látványosság sikertörténete címmel értekezett. Előadása tartalmának lényegét pedig a vele készített beszélgetésből is megtudhatják.
Végül, de nem utolsó sorban dr. Tokaji Ferenc a gyulai Hőforrás Üdülőszövetkezet és Hotel elnöke és ügyvezető igazgatója tartott egy igen jól dokumentált, humorral és ironikus felhangokkal is bőven színesített vetítettképes előadást arról, hogy a mai, gyorsan változó világban miként valósítható meg a gyógyszállodák versenyképességének növelése. A jeles gyulai meghívottal is sikerült elbeszélgetnünk.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2018 július 11, 08:05