Középiskolások hosszú hétvégéje volt A BBTE-n
Több mint 200 magyar középiskolás vett részt a Középiskolások Hosszú Hétvégéjén a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen.
A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozata és a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet 2018. szeptember 20. és 23. között szervezte meg, immár hatodik alkalommal, a Középiskolások Hosszú Hétvégéjét a BBTE-n rendezvényét. A rendezvényre 230 magyar középiskolás diák látogatott el tanáraik kíséretében. A diákok 19 város 26 középiskolájából érkeztek, szinte minden erdélyi és partiumi iskolaközpontból: Szatmár, Margitta, Szilágysomlyó, Nagyenyed, Arad, Várad, Beszterce, Brassó, Kézdivásárhely, Marosvásárhely, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Temesvár, Székelyhíd, Szilágycseh, Gyímesfelsőlok középiskolái egyaránt jelen voltak.
Az évről évre bővülő rendezvény célja, hogy a középiskolás diákok betekintést nyerhessenek az egyetem kutatói illetve oktatói munkájába, valamint a kolozsvári diákéletbe. A résztvevők ismeretterjesztő előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, illetve interaktív programokon vehettek részt, miközben az egyetemi bentlakásokban laktak és az étkezés is az egyetemi étkezdében zajlott. A tevékenységek a közgazdaságtudománytól a filozófiáig, a geológiától a környezettudományig minden tudományterületet felöleltek.
A következő előadásokon vehettek részt pénteken a diákok: László Zoltán: Vadrózsák kalózai (Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet), Kis Boglárka Mercedesz: Aktív tűzhányókon turistaként és kutató geológusként (Geológiai Intézet Magyar Tagozat), Réti Kinga-Olga: Márpedig kaját ne dobjunk el! Környezettudatosság a mindennapjainkban (Környezettudományi és Környezetmérnöki Kar), Benő Attila: A fordítás rejtélyeiből (Magyar Nyelvtudományi Intézet), Nagy Egon: A nemzetközi terepgyakorlatok bemutatása (Magyar Földrajzi Intézet), Kerekes Erzsébet: Gyermekfilozófiai foglalkozás (Magyar Filozófia Intézet), Nagy Alpár: Miért jó reformátusnak lenni? (Református Tanárképző Kar), Săplăcan Zsuzsa: Mobile App Marketing – Hogyan tudjuk megszerezni és megtartani a mobilalkalmazás felhasználókat? (Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézet), Markó Bálint: Mit adtak nekünk a neandervölgyiek? (Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet), Begy Róbert Csaba: Energiaválság?! Építsünk atomreaktort házilag (Környezettudományi és Környezetmérnöki Kar), László Éva: Felnőtté válás – kapcsolatok – intimitás (Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézet), Szikszai Mária: Mit gondol egy néprajzos Einstein utolsó vacsorájáról? (Magyar Néprajz és Antropológia Intézet), Salat Levente: Létezhet-e emberi társadalom politika nélkül? (Politikatudományi Intézet), Fekete Miklós és Toadere Kovács Dalma: A zenét játszani is lehet – zenés foglalkozás, bemutató az érdeklődőknek (Református Tanárképző Kar).
A pénteki napot természettudományos szabadidős foglalkozások zárták: Ultrahangos denevérvadászat; Csillagvizsgáló látogatása; Éjszaka az őslények között: barangolás az Őslénytani és Rétegtani Múzeumban; Vezetett látogatás a BBTE Állattani Múzeumában.
Szombaton a BBTE karai által szervezett tematikus előadásokon és foglalkozásokon vehettek részt a karok székhelyén a diákok: Vincze H. Orsolya: A háromfejű kacsa, avagy kinek (ne) higgyünk online. Interaktív online média bemutató; Kádár Magor: Hazudj, ha tudsz. Nem tudsz. Interaktív nonverbális kommunikáció foglalkozás; Benedek István: Mit rejt a logó? – arculatba kódolt üzenetek. Interaktív bemutató (Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézet); Berszán Lídia: A szociális munka, mint segítő szakma arcai. Interaktív foglalkozások a családokkal, gyermekekkel, fogyatékkal élőkkel, álláskeresőkkel való munka kapcsán (Magyar Szociológia és Szociális munka Intézet); Benke Andrá: Rekreatív nyitó-szeminárium (Magyar Irodalomtudományi Intézet); Szabó Á. Töhötöm: Néprajzos kvíz – avagy mit eszik a kultúratudós? (Magyar Néprajz és Antropológia Intézet); Molnár Bodrogi Enikő, Jankó Szép Yvette: Vidám finn nyelvlecke (Magyar Irodalomtudományi Intézet); Rácz Béla: FishBanks Ltd. – menedzsment szimulációs játék (Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézet); Forray Ferenc: A kőzetek és más anyagok láthatatlan alkotóelemeinek megismerése (Geológiai Intézet Magyar Tagozata); Tunyagi Arthur és Járai-Szabó Ferenc: Gyakorlati ismerkedés az Arduinókkal (Magyar Fizika Intézet); Feleki István: Bevezetés a fotózás titkaiba, Tárkányi István: A filmezés alapjai (Fotó, Film és Média Intézet); Muntean Norbert: Lángfestéstől az elemanalízisig (Magyar Kémiai és Vegyészmérnöki Intézet); Fekete Miklós és Toadere Kovács Dalma: A zenét játszani is lehet – zenés foglalkozás, bemutató az érdeklődőknek; Péter István: Mi fán terem a teológia? – Keresztfán… – előadás, beszélgetés az érdeklődőkkel; Lukács Olga: Kincses Kolozsvár – városnézés művészettörténeti és történelmi bemutatóval (Református Tanárképző Kar).
Kommunikációs készségfejlesztős és karriertanácsadós tematikus workshoppok közül választhattak a résztvevők szombat délután: Kádár Magor: Benyomásmenedzsment – élet a valós és virtuális világban, Benedek István: Z generáció az online térben; Fugel Edina: Honnan tudjam, mit válasszak? –tudatos(abb) karriertervezés. A KHH utolsó napját egy felvételi tájékoztató zárta: Soós Anna: Hogyan gyűjts plusz pontokat az egyetemi felvételidhez? – tantárgyversenyeken szerzett eredmények hasznosításának lehetőségeiről; Markó Bálint: Ösztöndíjlehetőségek (Erasmus, Makovecz-program) és mentorprogramok (BBTE Mentor Klub). A BBTE-n zajló tanrenden kívüli oktatási tevékenységek és oktatástámogató projektek.
Az idei rendezvény keretében is kiemelt jelentőséget kaptak a 10.000 alatti lakosságú települések iskolái, az itt tanuló diákok bevonását a BBTE Hozzáférés – részvétel – méltányosság a felsőoktatásban projektje tette lehetővé.
A rendezvényről készült fotók megtalálhatók az egyetem Facebook oldalán.
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2018 szeptember 24, 16:16