Egy csésze brazil kávé mellett mesélünk
Markó Bálint biológussal „beszambázzuk” magunkat Brazília kellős közepébe, hogy valamicskét megkóstoljunk e csodavilág ízeiből.
Dél-Amerika legnagyobb országában található bolygónk legnagyobb folyóvízrendszere, legváltozatosabb élővilága, legsokszínűbb éghajlata. Van itt esőerdő, félsivatag, mocsár, szavanna, fenyves, tengerpart, az ország területének egynegyede védett, sok rezervátum szerepel az UNESCO világörökség-listáján.
Dr. Markó Bálint egyetemi docens, a BBTE rektorhelyettese augusztusban konferenciára utazott Brazíliába, majd biológus kollegákkal körülnézett az esőerdőben, illetve a világ legnagyobb, Panatal elnevezésű mocsaras területén.
Pantanalban a túránk része volt a „jaguárnézés”. Láttuk, amint egy jaguár a szemünk előtt ejtett el egy kajmánt. Mikor ilyen jelenetet látsz a tévében, elgondolod, hogy hosszú napokig állhatott lesben a filmes, hogy pont azt, pont úgy rögzíthesse. Most meg ott volt előttünk. Leesett az állunk, látva, hogy egy jaguár egy nála nagyobb kajmánt lenyom, torkon ragad, kiugrik a két méter magas martról és eltűnik vele a bozótban.
A Rio Negro tényleg fekete, nemcsak nevében az. Az élőhely egy nagyon savas közeg, lakói is nagyon érdekesek, a növényzet is különleges. A Manausi Egyetem kampuszában, amely egy 8-10 hektáros esőerdőben található, él egy majomfaj, ami sehol máshol a világon nem fordul elő. Ez igen, ez kemény marketing fogás, azt mondani, hogy gyere hozzánk egyetemistának, nekünk van egy saját emlősfajunk!Bent töltöttünk egy éjszakát az esőerdőben egy kalyibában, függőágyban. Ott láttunk egy harcos hangya vonulást, az egész kolónia költözött át egyik helyről a másikra, hordták át a lárvákat. Ők nem készítenek maguknak fészket, nomád, vándorló életmódot folytatnak. Nagyon izgalmas volt látni, hogy a talaj egyenetlenségei fölött, az ágak között a hangyák testéből híd képződik és a többiek ezen szaladnak tovább, megtorpanás nélkül.
Ebben a történetben, a személyes élményen túl az a legfontosabb, hogy a diákoknak úgy tarthatok előadást, hogy a fotó, amit megmutatok, a sajátom, úgy mesélhetek egy-egy jelenségről, hogy azt magam láttam, például a hangyahidat meg tudom mutatni egy kis saját videón, stb. Életszagúbb, mintha könyvből olvasnánk.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2018 október 5, 16:05