Zenenap Bonchidán
Szeptember 15-én a bonchidai Bánffy kastélyban, az ezúttal elsősorban a komolyzene jegyében lezajlott Bánffy Zenenapon (Bánffy Music Day) mellett más eseményekre is sor került.
Így például a kapuépületben helyet kapó lapidáriumbam megnyitották a Lost and Found (Elveszve és megtalálva) elnevezésű kiállítást, amely a kastélyegyüttes egykori egyedi, faragott építészeti vagy dekoratív kőelemei közül, a 2o-ik századi viszontagságos körülmények miatt elveszett, majd azóta előkerült kőtöredékeket mutat be. A tárlat anyagának összeállításában fontos szerepet vállalt Veisz Attila művészettörténész, aki rádiónknak is nyilatkozott.
Majd a Bánffy nap egy másik kiemelt eseményére látogatunk el. A hat évvel ezelőtt a Polis könyvkiadó által megjelentetett első kiadást követően megjelent Gy. Dávid Gyula A Bonchidai Bánffy Kastély című könyvének második, bővített kiadása is. A kötetben a kastély múltjának és jelenének sok évszázadon átívelő eseményein kalauzol végig a szerző, aki az alapos dokumentációt gazdag képanyaggal kiegészítve formálja élménnyé, bemutatva a kastélyegyüttes 18. majd 19-20. századi külső és belső látványát, az 1944-es és azt követő pusztulás, majd egy hősies vállalkozás: a 2000-es években elkezdődött újjászületés szemünk előtt végbemenő, szemet gyönyörködtető mozzanatait. A könyv tehát nem csak a múltról szól, hanem arról is, ami az ezredforduló óta, egy nagyszabású műemlékvédelmi terv keretében történik: az óvó, emlékvédő szándék megvalósulásáról. A kötet bemutatóját követően beszélgettünk el a szerzővel.
A bonchidai összeállítás további három interjújával rátérünk az esemény alaphangját megadó interjúkra. Ezért előtérbe kerül a zene. A többek között Bánffy Miklós zeneszerzői munkásságának szentelt nagykoncerten az általa szerzett Pas banale című keringőt Alexandra Făgărășan zongoraművész a szerző által papírra vetett eredeti változatban játszotta, majd a Toadere Kovács Dalma által vezényelt Notes & Ties zenekar a darab Daniel Patrick Cohen által szimfonikus zenekarra hangszerelt változatát adta elő. A mű előadása alatt eleredt kiadós eső félbeszakította a koncertet, de az égiek mégis kegyeseknek bizonyultak, hiszen a hangverseny harmadik számaként műsorra tűzött Bánnffy Miklós darabot még teljes egészében meghalgathatta a közönség.
A bemutatót követően beszélgettünk el Toadere Kovács Dalmával. Végül pedig két nagyszerű hangszeres előadóművészt, Réman Zoltánt a klarinét és a szaxofon jeles megszólaltatóját, valamint György Róbert nagybőgőművészt mutatjuk be. Mindketten a Kolozsvári Transilvania Állami Filharmónia szólamvezetői.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2018 október 9, 20:15