Sajtóklub: „Nincs szükség tilalomfákra”
Péntek János professzorral az erdélyi magyar és román sajtó nyelvéről, a nyelvművelés lehetőségeiről és a magyar nyelv napjáról is beszélgetett Mihály István
A változás és a változatosság hozzátartozik a nyelv lényegéhez. Ahányan vagyunk, annyiféleképpen beszélünk. Ami a sajtót illeti, a beszélők nyelvi mintát szolgáltatnak. Persze nem egyformák ezek a nyelvi minták, hiszen vannak székelyföldi származásúak, vannak kalotaszegiek, egy kicsit mindenkinek a beszédében ez is érződik, de ez nem baj, ez nagyon jó, hogy így van… Az a legrosszabb a rádióban, televízióban, ha egy ilyen színtelen uniformizálás alakul ki, hogy próbálunk egyformán beszélni. Inkább a magyarországi sajtóban érzem ezt, az erdélyi változatosabb, de lehetne még változatosabb. A nyelvjárásiasság vagy a fiatalosság, az élénkebb beszédmód vagy a nyugodtabb, természetes beszéd: néha ezek hiányoznak számomra. Amikor a nyelvhelyességre gondolunk, ezt nem valamilyen nagyon feszélyezett formában kell elképzelni, hogy folyamatosan arra figyelünk, hogy nagyon szépen beszéljünk. Úgy kell beszélni, hogy az ember érezze jól magát ebben a nyelvi ruhában, és ugyanakkor érthető is legyen, amit mond… (Péntek János nyelvész)
A magyar nyelv napjának „elődélutánján” Péntek János akadémikust, nyelvészprofesszort, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének elnökét többek közt a magyar és a román (sajtó)nyelv „nagyhatalmi gyarmatosításáról” és öngyarmatosításáról is faggattam. Beszélhetünk-e „krónikus”, tipikus nyelvi hibákról? Hol van, és van-e egyáltalán arany középút a tájnyelvi szavak, illetve az idegen szavak használata terén?
Szó esett a magyarországi és az erdélyi sajtónyelv közti különbségről, a hazai anyanyelvű és anyanyelvi oktatás gondjairól, buktatóiról, az anyaországi szinkronizált filmek „egysíkú” nyelvi regiszteréről és sok egyébről.
Péntek János szerint „nincs szükség tilalomfákra”, abból mindig csak baj származik, ha valaki túlságosan merev, és folyton a szabályokra gondol. Ha becsúszik egy-egy hiba a beszédünkbe, ez hozzátartozik az emberi természethez és a nyelv természetéhez is.
A lejátszóra kattintva a november 12-ei 55 perces élő műsor kissé rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2018 november 13, 10:28