Az ezerszínű magyar nyelv bűvkörében
November 13-án Kolozsváron is megünnepelték „A Magyar Nyelv Napját”.
Az eseményre a Bánffy-palota Tonitza termében került sor Ez alkalomból a székely nyelvjárás bemutatásáért Sántha Attilát, a Bühnagy székely szótár szerzőjét díjazta az RMDSz és a Communitas Alapítvány. Emellett, Dávid Gyula több, mint 60 éves alkotói tevékenysége előtt tisztelegtek az Erdélyért Életműdíj átadásával. Korábbi műsorainkban már hallhatták a Sántha Attilával készült beszélgetést. Ezúttal abból az interjúból következik részlet amelyet az ünnepi esemény után készítettünk a jeles nyelvészprofesszorral Péntek Jánossal, aki amellett, hogy méltatta Sántha Attila könyvét, véleményt alkotott a magyar nyelv és a nyelvjárások helyzetéről, állást foglalva a magyar nyelv sokszínűségének megőrzésében oly fontos szerepet játszó tájszólások mellett.
2004-ben, mikor megjelent a mostani kötet a Bühnagy székely szótár elődje, a Székely szótár, a szerző arra számított, két éven belül elő tud állni egy javított, bővített kiadással.
Ezzel szemben tizenhárom esztendőbe telt feldolgozni azt az óriási szó- és adatmennyiséget, amellyel a székelyek elárasztották a gyűjtőt. Megérte várakozni: az új kötet szócsaládok szerint csoportosítja a sok esetben először nyomdafestéket látó székely szavakat, így azok nemcsak önmagukban ragyognak, hanem együttesen a székely nyelvi régmúlt sötét foltjait is bevilágítják.
A Bühnagy székely szótár több mint egyszerű szószedet: sok-sok szócikkből álló elbeszéléskötet – vagy regényfolyam – mely a világ legkülönlegesebb és legképlékenyebb nyelve – a magyar – születésének csodáját is feltárja, és amelyet bárhol ütünk fel, Tündérországba röpít minket. Arra a helyre, melynek lelke Ádám Gyula és Fodor István zseniális fotóiba költözött. Olvashatjuk Sántha Attila új kötetének ismertetőjében.
Fotó: Horváth László
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2018 november 26, 07:37