Veszélyes? Igen! De van rá megoldás.
Kovács Csongort, a Zöld Erdély Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy mit tegyünk az elektronikai hulladékkal és a lejárt gyógyszerekkel.
Rengeteg olyan veszélyes hulladék van, amit – jobb híján – nap, mint nap a szemétbe dobunk. Ilyenek a kisebb-nagyobb elektronikai eszközök: használaton kívül helyezett mobiltelefonok, bankkártyák, rádiók, távirányítók, illetve a lejárt gyógyszerek. Mit tegyünk ezekkel, hiszen rendkívül szennyezik a környezetet? Hová vigyük? Illetve hogyan szállíttassuk el a nagy elektronikai eszközöket akkor, ha nem akarunk újat vásárolni?
„A gyártóknak és forgalmazóknak kötelessége elszállítani és megfelelőképpen kezelni a nagy elektronikai hulladékokat.” – mondja Kovács Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. Elég egy egyszerű internetes keresés, hogy kik szállítanak el ilyen eszközöket, kik jönnek házhoz, hogy használaton kívül helyezett hűtőszekrényünket, televíziónkat stb. elszállítsák. Ez ingyenes szolgáltatás, a gyártóknak erre elkülönített anyagi kerete kell legyen. Az előfordulhat, hogy több hétbe és néhány telefonhívásba kerül, de előbb-utóbb elszállítják.
A kis elektronikai hulladékokat – mobil telefonokat, lejárt elemeket, bankkártyákat – a nagy bevásárlóközpontokban elhelyezett gyűjtő dobozokba érdemes bedobni.
„A lejárt gyógyszerek esetében nagyon jól le van szabályozva a dolog, az ismerethiány okoz leginkább gondot.” – mondja Kovács Csongor. „Minden gyógyszertárnak kötelessége a lejárt gyógyszereket visszavenni a vásárlótól. Nem visszavásárolni, hanem bevenni, és azt továbbítani az illetékes cégnek, amely aztán szakszerűen tudja ártalmatlanítani ezeket. Ezt a gyógyszertárak nem fogják reklámozni, hiszen nekik ez plusz költséget jelent, viszont kötelességük befogadni azokat.”
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2019 március 4, 16:42