Hogyan válik a gyerek a színész alkotótársává?
A módszert a budapesti Kerekasztal Színházi Nevelési Központ társulatának tagjaitól próbáltuk ellesni.
A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ Kelet-Közép-Európa első színházi nevelési társulata. Küldetése olyan színházi előadások megvalósítása, amelyek interaktív módon vetnek fel – életkortól függetlenül mindenki számára érdekes – társadalmi és erkölcsi kérdéseket. Előadásaink során a fiatalok nem egyszerűen nézői, hanem alkotó résztvevői a színházi eseménynek. A társulat két előadással a Fogságban és A széttört tál című produkciókkal érkezett Kolozsvárra, a Shoshin Színházi Egyesület szervezésében.
A Fogságban I-II. osztályos gyerekeket szólít meg és a hatalom témaköréhez kapcsolódó kérdésekkel foglalkozik. A történet A császár új ruhája című Andersen mese felhasználásával készült, az előadás ott kezdődik, ahol a mese véget ér: az igazmondó fiú és barátainak útját követhették végig a részt vevő gyerekek.
A széttört tál című előadás III-V. osztályos gyerekeknek készült. Helyszíne egy város, valamikor a jövőben. Szellemváros. Az utcák néptelenek. Csupán egy kutya és egy lámpaoszlop emlékeztet a valamikori civilizációra. Az előadás célcsoportja a 10-12 éves korosztály, amely a felnőtté válás azon szakaszában van, amikor a „Ki vagyok én, és ki akarok lenni?” kérdése válik központivá.
Összeállításunkban előbb Köllő Csongort kérdeztük arról, hogy miért tartották fontosnak a Kerekasztal Színházi Nevelési központ vendégül látását, majd a társulat tagjait Hajós Zsuzsát, Lipták Ildikót, Nyári Arnoldot és Szalai Ádámot is megszólaltatjuk. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogyan lehet a gyerekek érdeklődését felkelteni, őket alkotótárssá emelni?
Összeállította: Kristály Bea
Képek: Kerekasztal Színházi Nevelési Központ
Szerkesztő: kristalybea, 2019 április 15, 12:54