Beolvastunk a hétköznapoknak! – erősségek, lehetőségek tükrében a 9. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Bár a borongós, gyakran esősre fordult időjárás alkalomadtán elkedvetleníthette a vásárosokat és a lehetséges vásárlókat, nem szűkölködtünk azokban a pillanatokban sem, amikor hét ágra sütött a nap.
Annak ellenére, hogy a vásárosok vasárnap délutánra többnyire elfáradtak, egy dolog biztos: jövőre is szeretnének jelen lenni a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten, ahogy egyikük meg is jegyezte, „a magyarságunkat nem hagyjuk, a kultúrát nem engedjük”. Néhány olyan véleményt is megfogalmaztak, amelyek talán segíthetik a szervezőket a következő évekre nézve. Tavaly például kidíszítették a szervezők a Fogoly utcát, ami hangulatosabbá tette a helyszínt, ez idén elmaradt.
Voltak szervezési gondok is, már ami a vásárosokkal való kapcsolattartást illeti, az egyik kiállító viszont külön megdicsérte az esemény Facebookos kommunikációját, s hogy a médiapartnerek is jócskán kivették részüket a népszerűsítésből. Azt is mondták: nagyon jó, hogy a Fogoly utcában lehetnek, a Bánffy-palota belső udvara korábban túlságosan elzárt helyszínnek bizonyult. Nem ártana, ha az önkéntesek közül legalább 1-2 személy segítené a vásárosok munkáját, nem is annyira árulni, mint inkább felügyelni – ez is elhangzott. No meg az is, hogy május második hete túlságosan zsúfolt volt Kolozsváron és környékén: most tartották a KMDSZ Diáknapokat, a Sétatéren az utcai ételfesztivált, a Jókai Emlék- és Teljesítménytúrát – sok érdeklődőt szippantottak el ezek is a könyvvásártól. S hogy valami igazán pozitívval zárjuk a felsorolást: három évvel ezelőtt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten mutatkozott be először a Mesekuckó, amelyet Brem Ágnes, a Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár könyvtárosa indított. Volt tehát ok ünnepelni ezúttal.
H. Szabó Gyulával, a Kriterion Könyvkiadó igazgatójával, a társszervező Romániai Magyar Könyves Céh alelnökével próbáljuk megfogalmazni a 9. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét erősségeit és lehetőségeit, kicsit a jövőbe nézve, emellett egy házi közvélemény-kutatás eredményeit is ismertetjük. „Kell-e hát a könyv, kell-e hát az író? Hogyne kellene!” – hangsúlyozta megnyitó beszédében Markó Béla költő, az RMDSZ korábbi elnöke, a Kós Károly Akadémia Alapítvány elnöke. De vajon mikor ássuk fel a kertet, mint a hajdani mesében a kincskereső örökösök? Összeállításunkból ez is kiderül.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
(Fotók: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét/Facebook)
Szerkesztő: zsoltferencz, 2019 május 13, 15:13