Méhek nélkül nincs élet a Földön (HANG)
A Méhek Világnapján Demeter Csabával, a Szilágy megyei Bősházán élő méhésszel beszélgetünk a méheket fenyegető veszélyekről.
Alkossunk új világot, vagy mentsük meg a mostanit?- teszi fel a kérdést a Greenpeace videója, amely egy mesterséges világot mutat be, ahol a robotméhek felváltották természetes társaikat. A film végén felsorakoztatott rovarölő-, növényvédőszer-gyártó cégek listája arra figyelmeztet, hogy milyen veszélyben vannak ezek a rovarok. A világon egy évtizede kongatják a vészharangot a kaptárak elnéptelenedése, a méhkolóniák eltűnése miatt. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió friss tanulmánya riasztó képet fest az európai helyzetről. Eszerint az európai méhek negyedét fenyegeti a kihalás veszélye, miközben a fajok 46 százalékánál tapasztalható populáció csökkenés. Európában az öt legjelentősebb porzórovar közül három méh, kulcsszerepet játszanak a gyümölcsök, zöldségek és magvak nagyrészének termesztésében. Pénzben kifejezve: a méhek évi 22 milliárd euróval járulnak hozzá az európai mezőgazdaság teljesítményéhez.
A Harvard Egyetemen a Robobee csapat keményen dolgozik a műméh-projekten. A robotméheknek számos felhasználási területe lehetne, ilyen a beporzás is. Ám a kutatók szerint ez hosszútávon nem életképes megoldás, csupán átmeneti szükségintézkedés lenne addig, amíg megtalálják a módját a természetes beporzók helyreállításának.
A Méhek Világnapja tavaly május 20-án került a naptárakba. A dátum nem véletlen. 1734 -ben ezen a napon született az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola vezetője, Anton Janša. Az ő munkásságának állít emléket ez a dátum.
Riporter: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2019 május 20, 11:15 / actualizat: 2019 május 20, 19:19