Vihar előtti csend Balázs Péter képein
Száz éve született Balázs Péter, Kolozsvár egyik jelentős festője, az erdélyi festészeti hagyományok folytatója.
Habár aktív évei alatt szinte teljesen átalakult Kolozsvár és a városi, sőt még talán a művészeti élet is, ő soha nem veszítette el pozitivizmusát, képeit karakteres színvilág jellemezte, amely kortársai és elődei munkáin is fellelhető.
Balázs Péter Magyarfenesen született 1919-ben, szülei egyszerű paraszti családból származtak, kevésbé értették fiúk művészetek iránti rajongását, de miután Kós Károly biztatására bekerült a Szolnay-Szervátiusz féle festőiskolába, elfogadták azt. Nemrégiben a Kolozsvári Művészeti Múzeumban nyílt kiállítás Balázs Péter munkaiból, amely átfogó képet adott a festő teljes életművéről. A kiállítás kurátora, Iacob Attila szerint Balázs Péter alkotásainak fontos elem, témája a felidézés, olyan „világokat, utcákat, épületeket próbál felidézni, amelyek már az ő idejében sem léteztek”. És valóban a művész képeit nézegetve egy olyan Kolozsvárt találunk, amelyek valahol a nagy változások előtti időszakot idézik, megmutatják egy, talán túlzottan iparosodott város vihar előtti csendjét. Egy képen látszik a távolban az éppen épülő monostori negyed, de a fenyegető sötétség, a kommunizmus, mégsem nyomta rá bélyegét ezekre a képekre.
Balázs Péter festményei derűsek, nyugalmat árasztanak, őket szemlélve újra és újra beleszeretünk Kolozsvárba és a környező tájakba. Összeállításunkban Balázs Péter festő fiával, Balázs Lászlóval beszélgetünk.
Összeállította: Kristály Bea
Képek: Horváth László
Szerkesztő: kristalybea, 2019 június 24, 13:22