Elhunyt a Mengele-kísérletek romániai túlélője
Csütörtökön reggel Lengyelországban elhunyt Eva Mozes Kor, a Mengele-kísérletek világhírű túlélője.
A Szilágy megyei Porcon született, magyar zsidó családban, ikertestvérével együtt elszenvedője volt a náci orvos, Mengele, ikreken végzett kísérleteinek. Eva Mozes Kor élete jó részét annak szentelte, hogy megismertesse az emberekkel az elszenvedett borzalmakat, ugyanakkor a megbocsátást hirdette.
Eva Mozes Kor nagyapja arisztokrata családok komornyikjaként dolgozott. Amikor Eva megszületett, a család már módosnak számított, állataik és földjeik voltak. Ők voltak egyébként az egyetlen zsidó család a faluban, és jól kijöttek a helybéliekkel. Négyen voltak testvérek, két idősebb lánytestvére volt még ikertestvérén, Mirjamon kívül. 1944-ben egyik napról a másikra Auschwitzba deportálták őket, ahol a család többi tagját azonnal gázkamrába vitték. Őt és ikertestvérét Mengele, a hírhedt náci orvos több hónapos kísérletnek vetette alá. Egyike voltak annak az 1500 ikerpárnak, akik Mengele genetikai kísérleteinek estek áldozatul. Eva, saját elmondása szerint „erős hittel, lopott krumplikkal és élni akarással” tudta túlélni a borzalmakat. Az ott történtekről könyvet is írt „Túlélni a halál angyalát – egy Mengele ikerpár története ” címmel.
A felszabadulás után valamivel az ikrek hazajöttek Porcra, ahol azonban csak az üres, kirabolt házat találták, végül egy rokonjukhoz költöztek Kolozsvárra. 1950-ben Palesztinában talált új otthonra, ahonnan tíz évvel később követte férjét Amerikába. Ott lett belőle előbb csak mesélője az auschwitzi történéseknek, majd 1995 óta működteti a CANDLES Múzeumot, amelynek magyar neve A náci halálos laboratóriumok kísérleteinek gyermek túlélői. Ikertestvérével együtt egyébként felkutatták azokat az ikreket, akik szintén Mengele kísérlet-alanyai voltak, 120 személlyel sikerült felvenniük a kapcsolatot. Továbbá arra is keresték a választ, hogy milyen gyógyszereket adhatott be nekik a náci orvos, mert egész életükben betegesek maradtak. Végül Mirjam testvére halálát is az ott kapott mérgezésnek tulajdonítja, aki egy ritka típusú rákban halt meg.
Eva Mozes Kor több, mint 5000 előadást tartott azóta, hogy 1978-ban az amerikai NBC televíziós társaság felkérte , hogy segítsen egy országos holokauszt témájú dokumentumfilm-sorozat bemutatásában. Múzeuma és oktatási centruma a térség, az Egyesült Államok közép-nyugati térségének megbecsült intézménye. Ő maga sajátos bűnmegbocsátó ideológiát kezdett el hirdetni, amit azzal is láttatott, hogy különböző nácikkal fényképezkedett, olykor kéz a kézben. Olyan fotó is készült, amelyen az „Auschwitz-könyvelőjeként” ismert, azóta elítélt náci hivatalnokkal, Oscar Gröninggel látható.
Haza, Porcra, a Szilágyságba először 2014-ben jött, akkor szülőháza elé 6 darab botlatókövet helyeztek el, családtagjai emlékére. A botlatókövek a nácik által deportált, koncentrációs vagy megsemmisítő táborokban, vagy munkaszolgálat során meggyilkolt embereknek állítanak emléket. A román államtól visszaigényelt tulajdonát azonban nem sikerült visszaszereznie – mondta ő maga 2017-ben egy interjú során.
A halál tegnap reggel érte, Auschwitz mellett, alig egy órányira az egykori haláltábor helyétől. Arra a kirándulásra ment, amelyet már régóta évente megtett többnyire amerikaiak társaságában, akiknek a koncentrációs tábor egykori helyszíneit mutatta be.
Az összeállításunkban Schwartz Róbert, a Kolozsvári Zsidó Hitközség elnöke is megszólal.
Összeállította: Forrai Szerénke
Képek: www.bethrose.com, Wikipédia
Szerkesztő: kristalybea, 2019 július 5, 15:35