„S fenn az égben várják…” – Rómeó és Júlia az Apáczai vegyeskarának előadásában
Jöjjenek, kíváncsiskodjunk be a kulisszák mögé, az alkotófolyamat által felvetett kérdésekre, megoldásokra is fókuszálva!
Az angol drámaíró egyik legismertebb tragédiáját, a Rómeó és Júliát a világ különböző pontjain milliók és milliók olvasták az elmúlt 520 évben, s számtalanszor fel is dolgozták a legváltozatosabb formákban, kifejezésmódokban. A magyar musical-játszás talán legikonikusabb művét idén a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum vegyeskara is színpadra vitte, Szabadi Ildikó zenei vezető és Lovassy Cseh Tamás rendező közreműködésével: Gérard Presgurvic musicaljét – amely a 2000-es évek elején robbant be a magyar musical-játszás világába is – nagy sikerrel mutatták be július közepén a Kolozsvári Magyar Operában.
A produkciót legközelebb augusztus 19-én déli 12 órától a Kolozsvári Magyar Napokon játsszák, de szeretnének minél több alkalommal színpadra lépni vele. A rengeteg gyakorlással, munkával, lemondásokkal, kitartással, jókedvvel és lelkesedéssel teli alkotófolyamat kulisszái mögé kalauzoljuk ezúttal az érdeklődőket.
A választás során fontos szempont volt az alkotócsapat számára, hogy közismert musicalt vigyenek színre – ebben a tekintetben úgyszólván kínálta magát a Shakespeare tragédiája nyomán készült musical. Egyúttal pedig újból szintet léphettek: a zenei anyag igen komoly kihívás elé állítja mindazokat, akik megpróbálkoznak vele, ráadásul bonyolult koreográfia és mozgásvilág is társul hozzá. Harmadrészt pedig, ami végeredményben a legfontosabb szempontnak is mondható, a történet nagyon is közel állhat ahhoz a korosztályhoz, amely aktív részese az élménynek: ezek a többnyire tizenéves fiatalok túl vannak már az első szerelem megtapasztalásán, de a szülő-gyerek kapcsolat vonatkozásai mellett a szeretet, gyűlölet, agresszió jelentését is alkalmuk nyílt megismerni.
A Rómeót játszó Filep Gergő szerint nagyon fontos, hogy egy-egy ilyen alkotófolyamat során megszüntessék a diszkriminációt, s írmagja se legyen a kiközösítésnek. Mint mondta, a csapat tagjai között nincs olyasmi, hogy a szólisták ne lennének jó viszonyban a kórussal, tánckarral. Együtt dolgoznak, együtt buliznak, olykor együtt esznek, és sok esetben együtt töltik a délutánjaikat, semmi okuk nincs arra, hogy bárkire rossz szemmel nézzenek.
Lovassy Cseh Tamás rendező kifejtette: az utolsó előadás utolsó tapsrendjéig nincs vége ennek a történetnek. A július közepén tartott bemutató és második előadás után kaptak némi pihenőt, legközelebb a Kolozsvári Magyar Napokon lépnek színpadra. Ezen felül pedig viszik magukkal az élményt, hogy fél évig gyakorlatilag össze vannak zárva mintegy negyven emberrel, kisebb-nagyobb rendszerességgel, de hetente találkoznak.
Tavalyi produkciójuk, a Mozart! alkalmával döntöttek úgy, hogy szélesebb körben is lehetőséget teremtenek az előadásban való részvételre, az iskola falain kívül tanuló diákok, egyetemisták is jelentkezhettek. Szabadi Ildikó zenei vezető egyebek mellett arról is beszélt, hogy a különböző más tevékenységek mellett nem volt könnyű összehangolni a próbákat, elsősorban az énekpróbákat, amelyek már tavaly augusztusban elkezdődtek. De a legfontosabb, hogy sikerült megoldani, minden jó, ha a vége jó alapon összejött.
Ferencz Ádám Székelyudvarhelyen született, Madéfalván él, és az előadás kedvéért Kolozsvárra költözött, iskolát és várost váltott. Régóta szeretne színházzal foglalkozni, és random ambícióként magyarázza, hogy jelentkezett az apáczaisok felhívására, Benvolio szerepére, de egyetlen percig sem bánta meg a döntését. Szász Gabriella hálás azért is, hogy Csüdöm Henriettával, akivel felváltva játsszák Júlia szerepét, már a folyamat elejétől segítették egymást, ugyanakkor Filep Gergőben is megtalálták a megfelelő partnert.
Összeállításunk első része az alábbi lejátszóra kattintva hallgatható meg.
Alább pedig a második rész:
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Fotók: Pusztán Viola/Facebook/Rómeó és Júlia–Apáczai-musical, Kolozsvár
Az előadás alkotói: Lovassy Cseh Tamás rendező, Szabadi Ildikó zenei vezető, Gábor Zsófia díszlet- és jelmeztervező, Jakab Melinda koreográfus, Kiss Tünde dramaturg.
Szereplők: Filep Gergő Zsombor (Rómeó), Csüdöm Henrietta, Szász Gabriella (Júlia), Kovács Blanka Debora, Jenei Deborah (Capuletné), Imecs-Magdó Levente, Demeter Ferenc (Capulet), Ferencz Ádám (Benvolio), Gergely Tamás (Mercutio), Zsigmond László (Tybalt), Kerekes Ákos (Paris), Friederi Evelyne (Dajka), Palocsay Johanna, Török-Gazsi Kitti (Montague-né), Sárosi Áron (Lőrinc barát), Szabó Márk (Herceg).
Tánc- és énekkar: Albert Kinga, Bányai Erzsébet, Bede Imola, Ecsedy-Baumann Hanna, Gál Brigitta, Gere Edit, Horváth Eszter, Horváth Krisztina, Jenei Eszter, Kis Denisz, Koszorús Ilka, Kovács Petra, Lőrincz Zsolt, Makkai Árpád, Niţu-Mányoki Dániel, Palocsay Izabella, Portik Timea, Rus Mara, Szalontay Hanna-Virág, Szász Andrea, Tîrnăvean Anamaria, Zágoni Szabó Ákos, Zsigmond Sára.
Szerkesztő: zsoltferencz, 2019 július 24, 18:58