Buli az élet! (HANG)
Szabados Andrea pszihológustól, párterapeutától kérdezzük: létezik-e fesztivál utáni depresszió?
Pár nap tele nyüzsgéssel, jó találkozásokkal, kedvelt emberekkel, ismeretlen ismerősökkel, koncertekkel, bulikkal, ereszd el a hajamat-tal. S ha be is rekedtünk, leégtünk, felsértett a cipő, hasogat a derekunk, gyötör a másnaposság: visszasírjuk a fesztivált. A felfokozottságot, a „mindenkit szeretünk” hangulatot üresség-érzés váltja fel.
A fesztivál utáni depresszió nem egy klinikai kórkép. Megjelenhet egy nyomott kedélyállapot, gyengeség és eltarthat pár napig, akár egy hétig is. Sajnos valódi depresszió is követheti.
Nem kizárt, hogy felerősödik a magány érzése, annak ellenére, hogy sokan vesznek körül. De ezt nem a fesztivál okozza, hanem a legbensőnkből hozott lelkiállapot. Felkavarhatja az állóvizet a „mit csinálok én ezen a világon?” kérdése. Az „élj a mának” érzést nagyon jó megélni, viszont hosszú távon ez az életmód nem visz eredményre. Meg kellene találni az egyensúlyt aközött, amit rendszeresen, hosszú távon csinálok és a megérdemelt szünetek, szabadság között. Tanulsággal járhat egy fesztivál, ha felvetődik bennem a kérdés, hogy: „biztos, hogy mindig minden szabályt be kell tartanom? Biztos, hogy mindig a hétköznapok monotonitásában kell élnem az életemet? Nem lehet kis „szabadságokat” beépíteni a hétköznapokba? Én nagyon örülök annak, ha egy fesztiválon valaki rádöbben, hogy túl szűk a mozgástere. Ragadja meg két kézzel a felismerést és tegyen érte, hogy ne így legyen.
Amíg a fesztivál tart, úgy érezzük: az élet egy hatalmas buli, minden szembejövőt megölelnénk. Az eufória után pedig ránk zuhan a valóság. Gyógyulást kívánok magunknak, találkozunk jövő nyáron, újabb fesztiválokon!
Szabados Andrea pszihológus Randi rendel néven működteti praxisát és kapcsolatban élő, illetve társra vágyó embereknek segít lépegetni az önismeret útján. (https://www.facebook.com/SzabadosAndrea/)
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2019 augusztus 30, 16:03