Kolozsvári kutatók a tengerszint-emelkedésről
Hasonló tengerszint-emelkedést eredményezhet a mostani klímaváltozás, mint egy három millió évvel ezelőtti felmelegedés.
Erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutatócsoport, amelynek a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem munkatársai is tagjai voltak. A tanulmány a természettudományok területén élvonalba tartozó Nature című folyóiratban jelent meg. Közreműködött a kolozsvári egyetem Geológiai Intézetének munkatársa, dr. Bogdan Petroniu Onac paleoklimatológus, a tanulmány első szerzője az egyetem volt környezetmérnök hallgatója, Oana-Alexandra Dumitrescu.
A nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a pliocén földtörténeti korban miként alakult az átlagos globális tengerszint, melyek voltak a változásokat előidéző tényezők, és hogy mindez milyen lehetséges forgatókönyveket körvonalaz a jövőre nézve. A kutatások egy spanyolországi, Mallorca szigetén található barlangban zajlottak.
Az eredmény arra utal, hogy abban az esetben is tengerszint-emelkedésre számíthatunk a jövőben, ha az emberi tevékenységek révén képződő üvegházhatású gázok és közülük leginkább a szén-dioxid kibocsátását megállítjuk a jelenlegi szinten. Ugyanakkor a kutatás arra is rávilágít, hogy mi történhet akkor, ha a szén-dioxid-kibocsátás a jelenlegi ütemben növekedik. Az átlagos globális tengerszint leginkább annak függvényében alakul majd, hogy a grönlandi és a nyugat-antarktikai jégtakarók olvadása milyen ütemben zajlik a jövőben.
kvr
Szerkesztő: kristalybea, 2019 szeptember 11, 15:38