Előbb a borítékot!
Elkészült a legkorruptabb egészségügyi intézmények szégyenlistája.
A top 10-ben nincs erdélyi kórház, de így sem rózsás a helyzet. A felmérést idén január és július között végezte egy nemzetközi szinten működő szervezet, az Anti-Bribery Synergy az Egészségügyi Minisztérium felkérésére.
Egy ismerős édesanyját az egyik kolozsvári kórházban műtét előtt súlyos betegen egész nap étlen-szomjan tartották azzal, hogy mielőtt megműtenék, szeretnének beszélni a lányával. A műtétre estefelé került sor, miután megérkezett a lánya, és landolt a vastag boríték az orvos zsebében. Másik történet: a kolozsvári onkológián úgy vették el a borítékot a frissen műtött újságírótól, hogy szemük sem rebbent attól, hogy az illető esetleg megszellőztetheti a dolgot. Történik ez 2019-ben, amikor egy szakorvos fizetése 10000 lej, azaz 2000 euró fölött van, egy főorvosé több, mint 15000 lej, azaz valahol 3000 euró körül mozog. A kezdő rezidens orvosoké körülbelül 5700 lej, és az asszisztensek sem igen dolgoznak kevesebb, mint 4000 lejért. Ennek ellenére az egészségügyi alkalmazottak némelyike nem tud leszokni arról a jól berögzült szokásról, hogy pénzt kér a betegtől. Nemcsak elfogad, de kér is.
Az Anti-Bribery Synergy, az Egészségügyi Minisztérium felkérésére készített egy felmérést, amely listázta az ország legkorruptabb egészségügyi intézményeit. Több ezer pácienst kérdeztek, 352 kórházat vizsgáltak. A kérdés a következő volt: kértek-e öntől pénzt vagy más figyelmességet az orvosok vagy az asszisztensek? 3800 megkérdezett válaszolt igennel. A listát a Hotnews hírportál tette közzé. Eszerint a legkorruptabb a Bukaresti Sürgősségi Egyetemi Kórház. Ezt a brăila-i Sürgősségi Megyei Kórház követi. A top 10-ben hat bukaresti kórház szerepel, és nincs egyetlen erdélyi sem. Ott van viszont 12-diknek a Nagyváradi Sürgősségi Megyei Kórház, majd 17-diknek a Maros Megyei Kórház. Ami Kolozsvárt illeti, a 33-dik helyen szerepel az ország legkorruptabb kórházai között: a Sürgősségi Gyerekkórház.
A felmérés kapcsán megkérdeztük Nyulas Emmát, a Sanitas Szakszervezet Hargita megyei vezetőjét, aki elmondta a pácienseknek is önkontrollt kellene gyakorolniuk, mert nem minden esetben igaz az, hogy nem látják el őket, ha nem adnak. Ugyanakkor a pácienseknek nem kellene összetéveszteniük az állami rendszert a magánrendszerrel – állítja a szakszervezeti vezető. Szerinte egy teljesen új orvosi gárda jelentené a megoldást a problémára. Ugyanakkor, arra a kérdésre, hogy vajon az új orvosok, akik már egy másik rendszerben szocializálódnak és jól meg vannak fizetve, ők majd másként csinálják-e, így válaszolt: „én remélem, habár volt már olyan kijelentésem is, hogy a kicsi kutya nagytól tanul.”
Írta: Forrai Szerénke
Kép: illusztráció
Szerkesztő: kristalybea, 2019 szeptember 25, 16:19