Emberi színházi élmény a Shoshin közreműködésével
A Shoshin Színházi Egyesület a társat látja a közönségben, perifériákra viszi a színházat, tagjai a közös alkotásból töltekeznek.
Hatvan év fölöttieknek hirdetett színházi műhelyt a Shoshin Színházi Egyesület, a workshopon készült előadásokat szűk körben, csak néhány családtag és a sajtó jelenlétében mutatták be nemrégiben. 15-15 perces produkciókat láthattunk, amelyek igazán bensőségesre sikeredtek. És ezt nemcsak a nézőtéren ülők száma okozta, hanem a műhelyen résztvevők őszintesége, bátorsága és kíváncsisága is. Őszinte színházi etűdöket láthattunk, egy megírt darab helyett olykor saját, mélyről jövő történeteiket állították színpadra. Bátort tettet vittek véghez: vállalták időnként esetlen lépéseiket, megremegő kezüket, hangjukat egy számukra egyáltalán nem szokványos közegben.
Az öt napos foglalkozás a Shoshin által kezdeményezett és az Erasmus+ által támogatott, ATIPIA elnevezésű projekt része, 5 különböző, előadó-művészettel és az alkalmazott színház különböző területeivel foglalkozó európai szervezet tapasztalatcseréjén alapult. A partnerek között szerepelt magyar-, francia- és németországi, valamint az Egyesült Királyság-beli szervezet és egyetem is. A projekt során egymástól tanulhattak a tagszervezetek, a kolozsvári találkozón pedig összegezték az elsajátított eszközöket. Az ötlet, hogy végül a közös tanulási folyamat egy 60 év fölöttieknek szóló színházi műhelyben összpontosult az angliai partner képviselőitől származott. A Leeds Beckett University úgynevezett age-friendly intézmény, támogatja az élethosszig tartó tanulást.
A Shoshin legutóbbi programját, az időseknek meghirdetett műhelymunkát ragadtuk meg apropóul, hogy az alkalmazott színházról beszélgessünk. Mit jelent alkotóként folyamatosan egy-egy program adminisztrációs hátteréért küzdeni? Sérül-e emiatt az alkotói folyamat? Hogyan lehet megszólítani olyan társadalmi rétegeket, amelyek nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy megszólítva legyenek. Többek között ezekre a kérdésekre is keressük a választ.
Összeállításunkban először a workshop résztvevőit kérdezzük tapasztalataikról, majd Köllő Csongorral beszélgetünk a Shoshin Színházi Egyesület tevékenységéről, lemondásokról, küzdelmekről és örömökről.
Szerkesztő: Kristály Bea
Képek: ATIPIA Facebook-oldal
Szerkesztő: kristalybea, 2019 október 1, 18:11