Újratöltötték az Erdélyi lakomát
Tegnap jött ki a nyomdából a Kövi Pál Erdélyi lakoma újratöltve című irodalmi szakácskönyv.
Híres gasztroblogger írja Kövi Pálról, hogy „ő a magyar gasztronómia Puskása, Bartókja, Kordája”. Mások a gasztronómia területén tett gyűjtését Bartók és Kodály népzenegyűjtéséhez hasonlítják, hiszen az utolsó pillanatban, az 1970-es években jegyezte le az évszázadok alatt kialakult sajátos erdélyi ízvilágot.
Az Angliában 2010-ben elhunyt Rónay Egon, az erdélyi származású gasztronómus, publicista, étteremkritikus, a Brit Gasztronómiai Akadémia elnöke egyszer állítólag egy interjúban azt állította, hogy „a világ mai gasztronómiai történelmének valójában három nagy konyhája van: a francia-északolasz, amely a mai nyugat-európai főzés alapja, a kínai konyha a maga fantasztikus variációival és ötezer éves múltjával, végül az erdélyi.”
Tegnap jött ki a nyomdából a Kövi Pál Erdélyi lakoma újratöltve című irodalmi szakácskönyv. Talán sokuknak a könyvespolcán ott lapul az eredeti, a legendás szakácskönyv, amelyet az 1970-es években Erdélyben gyűjtött a híres amerikai vendéglős, Kövi Pál. A magyarországi származású Kövi a második világháború idején két évet töltött Kolozsváron, akkor szeretett bele gasztronómiánkba. 30 évvel később, nemcsak New York, de az egész világ egyik legelegánsabb, legszínvonalasabb éttermének, a The Four Seasonsnek a társtulajdonosaként tért vissza és gyűjtött recepteket. Megfűszerezte ezeket a kor leghíresebb, legjobb tollú íróinak a munkáival. Ezt az irodalmi szakácskönyvet adták ki újra, a Helikon kiadó gondozásában. Az irodalmat ezúttal kortárs szerzők biztosítják, erdélyiek és nemcsak.
Szerkesztő: kristalybea, 2019 október 3, 17:14