Sajtóklub: Kós Károly, Sztána és a Kalotaszeg hetilap
A Sztánán szerkesztett, Bánffyhunyadon nyomtatott lapról Cseke Péterrel és Szabó Zsolttal beszélgetett Mihály István.
„Nagyon gazdag ez a lap, s bár rövid életű volt, a korszak, a XX. század elejének legfontosabb kérdéseit, gondjait szólaltatta meg, Kós Károly korai transzszilvanizmusa nyilatkozik meg benne. Kós a gazdasági leromlásra is figyelmeztetett, s arra is, hogy a budapesti kormányzat nem figyelt oda a kisebbségekre, azok kollektív jogigényére… Különben a hetilapot Boncza Berta, Ady leendő felesége is megrendelte, aki akkoriban Svájcban élt.” (Cseke Péter)
„Kós remek tanulmányt írt Adyról a Kalotaszegben, és sok versét is közölte. Rendkívül sokoldalú, kedves olvasmánya lehet a mai olvasónak is ez a lap… A kor másik nagy problémája, amire Kós felhívja a figyelmet, hogy az emberek tíz- és százezer számra vándorolnak ki Erdélyből. Szépíróként is tulajdonképpen itt, a Kalotaszegben jelentkezik először, igaz, hogy még csak álnéven. S nem csak prózát, hanem verset is közöl.” (Szabó Zsolt)
Igazi sajtótörténeti kuriózum, ugyanakkor rendkívül érdekes és igényes, egyáltalán nem provinciális kiadvány a Kós Károly által 1912-ben Sztánán szerkesztett és Bánffyhunyadon nyomtatott hetilap, amelynek hasonmás kiadása nemrég kötetben is megjelent. Ennek felelős kiadójával, Szabó Zsolt szerkesztővel, egyetemi oktatóval és Cseke Péter sajtótörténész professzorral beszélgettem a Sajtóklubban – a lapról, a korszakról, az egykori és a mai Sztánáról, Kalotaszegről, Kós Károlyról, aki ekkortájt a saját maga által tervezett és 1910-ben felépített Varjúvárban lakott.
A Kalotaszeg hetilap 1912 január 7-e és március 26-a között jelent meg, tizenkét számot „ért meg”, és nem csak a tájegység lakói olvasták, eljutott Budapestre és más városokba, sőt Chicagóban is volt előfizetője.
A lejátszóra kattintva az október 14-i műsor kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2019 október 15, 14:32