Erdély méltatlanul elfeledett polihisztorára emlékeztünk
Kőváry László a XIX. századi Erdély magyar művelődéstörténetének egyik legeredetibb és legsokoldalúbb egyénisége.
Ő volt a korszak legnagyobb erdélyi magyar történésze, de filozófusnak, genealógusnak, irodalomtörténésznek, közgazdásznak, műemlék-felügyelőnek, politikusnak, régésznek, statisztikusnak, tankönyvírónak, újságírónak is ugyanolyan joggal nevezhetjük őt. Jelentős és igen változatos munkát fejtett ki hosszú élete során.
Kolozsvár rendkívüli sokoldalú tudósa, Kőváry László születésének 200 éves évfordulójára szervezett emlékkonferenciát az EMKE keretében működő és Kőváry László nevét viselő Honismereti Kör. Az eseményen előadást tartott többek között Molnár Lehel az Unitárius Egyház levéltárának gondozója, aki a Kőváry hagyaték kutatójaként nyilatkozott rádiónknak. Összeállításunkban előbb a vele készített interjút hallhatják.
Tóth Szilárd történész, egyetemi tanár is szót kap, azt követően, hogy a Kőváry László Emlékkonferencia keretében: Az egyetem hatása Kolozsvár fejlődésére(1872-1919) címmel értekezett.
Végül pedig Kis Margitot a Kőváry László Honismereti Kőr vezetőjét is megszólaltatjuk arra kérve őt, hogy beszéljen a lassan három évtizedes szervezet igen gazdag tevékenységéről.
Riporter: László Tibor
Fotó: Horváth László
Szerkesztő: kristalybea, 2019 október 17, 16:15 / actualizat: 2019 október 23, 16:25