’56-ra emlékezünk!
Az 1956-os forradalom és szabadságharc Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca. Az ’56-os forradalom a 20-dik századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye.
A forradalom a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött, 1956 október 23-án és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én.
Az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott sortűz miatt még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához, a szovjet csapatok visszavonulásához, majd a többpártrendszer visszaállításához és az ország demokratikus átalakulásának megkezdéséhez vezetett. November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről. A szovjet politikai vezetés azonban a kezdeti hajlandóság után meggondolta magát, és November 4-én a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi forradalma így végül elbukott.
A harcokban a titkosítás alól 1993-ban feloldott statisztikai adatok szerint 2652 magyar és 720 szovjet állampolgár esett el. A forradalom következményeként mintegy 176 ezer, más adatok alapján mintegy 200 ezer magyar hagyta el az országot, túlnyomó többségük Ausztria felé menekülve.
1957 januárjától a forradalom résztvevőit tömegesen börtönözték be, majd sokukat kivégezték. Az 1956-os forradalom kitörésének napját, október 23-át, a magyar országgyűlés által 1990-ben kibocsátott 28-as törvény iktatott a nemzeti ünnepek sorába.
Forrás: mti/wiki
Kép: Fortepan
Szerkesztő: kristalybea, 2019 október 23, 11:01