Amikor a családi ügyvédi irattár szolgál alapul a regényhez – Mi történt Écskán?
Megtalálni a ködben a valóságot és felmutatni az olvasónak – ez a mozgatórugója a nagybecskereki születésű Várady Tibor Mi történt Écskán? című kötetének, amely egy trilógia harmadik része.
Várady Tibor műve a fikció helyett szinte kizárólag a családi ügyvédi iroda levéltárán alapul, a különböző történések közben pedig zajlik maga a történelem is: első világháború, rendszerváltás, Trianon; az olvasónak mégis olyan érzése támadhat, mintha a történelem valahol máshol zajlana.
Külön erénye a trilógiának, hogy a szerző nem hajlandó túllépni a dokumentumokon, ilyenként nem feltételez. Pontos információk hiányában előrevetíti ugyan a lehetséges folytatást, de a valóságot akkor sem helyettesíti a fikcióval; van, hogy két lehetséges változatot is felmutat, és az olvasóra bízza, hogy kiválassza a szerinte legmegfelelőbbet. Egyebek mellett erről is szó esett a kolozsvári könyvbemutatón, a méltató, Markó Béla költő, az RMDSZ korábbi elnöke, a Kós Károly Akadémia Alapítvány elnöke rámutatott: a térség, amely Várady Tibor regényében elénk tárul, voltaképpen kicsiben az Osztrák–Magyar Monarchia, vagy akár a multikulturális Európa is lehet, hiszen a vajdasági Écskán úgyszólván kavarognak a nyelvek és a kultúrák; magyarok, németek, szerbek és románok élnek egymás mellett.
A szerző irodalmi tevékenysége már korábban is jelentős volt: indulása óta szerkesztője volt az újvidéki Új Symposion folyóiratnak, 1990-től 1999-ig pedig felelős szerkesztője a Létünk című szabadkai folyóiratnak. Esszékötetei után, oktatói tevékenységének alábbhagyásával még inkább az irodalom felé fordult.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2019 november 6, 13:15