A jobbik forgatókönyvért imádkozom
Van, aki háborútól tart, mások azt remélik, hogy a válaszreakcióval véget ért a konfliktus. Ady András külpolitikai szakújságíró válaszolt Forrai Szerénke kérdéseire.
„Első alkalommal, amikor olvastam a híreket, nagyon komolyan megrémültem, és arra gondoltam, Donald Trump minden bizonnyal a zömmel iráni partvidéken levő olajlétesítményeket fogja megtámadni, illetve be fogja tartani azt a meglehetősen barbár ígéretét, hogy 52 célpontot, köztük a kulturális örökség részét képező célpontokat is támadni fog. Aztán késett a válasz Trump részéről, és nagyon-nagyon remélem, hogy egy másik forgatókönyv fog bejönni, miszerint Teherán készakarva ügyelt arra, hogy ne tegyen kárt emberéletekben a két bázison (ellenkező esetben nagyon gyorsan reagálak volna az amerikaiak), úgyhogy én azért a forgatókönyvért imádkozom, hogy az irániak tudjanak otthon valamiféle győzelmet, eredményt felmutatni, a forrófejűek pedig lehiggadjanak.”
Van-e itthon ok az aggodalomra? Az iráni Forradalmi Gárda Amerika minden szövetségesét megfenyegette, az olyan államokat, amelyek az amerikaiak rendelkezésére bocsátanak saját területen levő bázisokat. Itt a deveselui bázisra gondolok…
„Úgy hirtelen a térképre néztem, és azt mondtam, hogy minimum 3000 kilométer ide Irán. 2019 november-decemberében tesztelt Irán egy véleményük szerint nagy hatótávolságú rakétát, ez 1000 kilométert tud megtenni. Nem hiszem, hogy Iránból vagy akár iraki létesítményekből elérhető lenne iráni fegyverzettel bármelyik romániai amerikai vagy Nato támaszpont.”
Ady András külpolitikai szakújságíróval készült interjúnk teljes változatát a lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
Riporter: Forrai Szerénke
Kép: Cătălin Purcaru
Szerkesztő: kristalybea, 2020 január 8, 16:37