„Szegény ember nem élhet kurázsi nélkül”
A Kurázsi mama és gyermekei című előadás címszereplőjével, Laczó Júliával beszélgettünk, valamint a rendezőt, Armin Petrast is megszólaltattuk.
Bertolt Brecht német drámaíró Kurázsi mama és gyermekei című darabját tartják a világirodalom egyik legfontosabb háborúellenes színpadi művének. Brecht ugyan a 30 éves háború idejére helyezte a cselekményt, de akkor írta a darabot, amikor minden jel arra mutatott, hogy be fog következni a második világháború.
Kurázsi mama három gyermekével és áruval megrakott ekhós szekerével járja a háborús övezetet, és az összegyűjtött kis pénzből próbálja biztosítani a betevőt és óvni gyermekeit a haláltól. Csakhogy igyekezetében sok hibát követ el, így gyermekei a legjobb szándék ellenére is áldozattá válnak.
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban Armin Petras német rendező vitte színre a Kurázsi mama és gyermekeit. Minimalista díszletben álmodta meg a történetet, ahol a szereplők a semmiből bukkannak fel és a semmibe hullnak vissza. A jelmezek pedig arra utalnak, hogy a háború a testet és a lelket is megcsonkítja, mindenki koszos, szakadt göncökben menekül a borzalmak elől.
Kurázsi mamát a kolozsvári színház előadásában Laczó Júlia színművész alakítja, összeállításunkban vele beszélgettünk, valamint a rendező Armin Petrast is megszólaltattuk.
A Kurázsi mama és gyermekei legközelebb január 17-én, majd január 29-én látható este 7 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Összeállította: Gergely Zsuzsa
Szerkesztő: kristalybea, 2020 január 15, 14:40