Kell-e nekünk vendégmunkás?
Negyedmilliónyi ember vándorol ki Romániából évente azért, hogy külföldön munkát vállaljon. Ugyanakkor idén mintegy 30000 nem eu-s állampolgárnak hagyják jóvá a letelepdését és munkavállalását Romániában.
Azoknak, akik ide kívának jönni, két-három hónapba kerül a munkavállalási engedély és az ideiglenes tartózkodási engedély megszerzése. Vannak ügynökségek, amelyek külföldről haza közvetítenek munkaerőt, és bizonyos összeg fejében elvállalják a teljes ügyintézést. Ez annak a hozadéka, hogy nagy a munkaerőhiány az országban.
Elsősorban szakképzett munkaerőben nagy a hiány. Főleg az építkezésben, mert ez az ág fejlődőben van Romániában. Több, mint 3 millió román állampolgár dolgozik külföldön jelenleg. A kormány évente határozatba foglalja azoknak a külföldi (nem eu-s) állampolgároknak a számát, akiket dolgozni beenged az országba. 2018 elején 7000 ilyen munkavállalót hagyott jóvá a kormány, idén pedig 30000-et, és valószínű, hogy ez a szám még növekszik év végéig.
„2018-ig a külföldi munkavállalóknak átlagbért kellett fizetni, nem volt elég a minimálbér, emiatt nem volt olyan sok külföldi munkavállaló” – magyarázta rádiónknak Csép Andrea képviselő. „Ellenben tavaly a kormány egy módosítással ezt felülírta, és azt mondta, most már elég a minimálbér is. Gondoljuk csak el, hogy Vietnámban 120–180 dollár a minimálbér, a Fülöp-szigeteken 80 dollár. Ők, ha idejönnek, a minimálbérrel is az otthoni keresetük többszörösét kapják meg – tette hozzá Csép Andrea.
Szerinte az ország számára a megoldás az lenne, ha úgy tudná foglalkoztatni saját állampolgárait, hogy ne legyenek kénytelenek külföldön munkát vállalni.
Riporter: Forrai Szerénke
A kép illusztráció: Vaibhav Jadhav / Pexels
Szerkesztő: kristalybea, 2020 január 29, 15:19