Sajtóklub: a romák gondjairól
A hazai cigányság helyzetéről, a felzárkóztatás, az integráció nehézségeiről Raţ Cristina szociológussal beszélgetett Mihály István
„A szemetünket a romák szelektálják, reciklálják, például Pataréten; ott laknak a falvak peremén, ők azok, akik kitakarítják az istállókat, megtrágyázzák és leszedik a szőlőt, s akik a legmocskosabb, legnehezebb munkákat is elvégzik. Ugyanakkor többnyire teljesen láthatatlanok a politikában. Nagyon kevés pénzért dolgoznak, s a legtöbben nem lesznek jogosultak nyugdíjra, mert ezek többnyire alkalmi munkák, s nem jár velük gyermeknevelési vagy munkanélküli segély sem.” (Raț Cristina)
A cigányokkal kapcsolatban a legtöbben sajnos elfogultak vagyunk, rengeteg előítéletet táplálunk, mi romániai magyarok és románok, de vannak pozitív változások is, a társadalom jelentős része ma már elismeri, hogy a sztereotípiák ellen küzdeni kell, s az a rasszizmus, amely az 1990-es években olyan jellemző és természetes volt, ma már nem elfogadott. „Ez egy nagyon pozitív változás” – értékeli Raţ Cristina szociológus, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kutatásvezető adjunktusa, a téma egyik szakértője.
A műsorban vendégemet többek közt arról faggattam, hogy:
– cigány vagy roma? melyik megnevezést használjuk?
– milyen a romák anyagi helyzete, a foglalkoztatottságuk, hogyan alakul(t) a társadalmi rétegződés a körükben, hiszen tudjuk, hogy vannak nagyon szegény és nagyon gazdag cigányok (például akik palotákat építettek Szamosújváron és más városokban)?
– az eddigi felzárkóztatási stratégiák, projektek révén milyen eredményeket sikerült elérni?
– jó-e az, ha a roma gyerekek a román és magyar gyerekekkel egy osztályba járnak? Hogyan viszonyulnak ehhez a kérdéshez a többségiek, és hogyan maguk a cigányok?
– hogyan emlékeznek a Ceaușescu-korszakra a hazai romák?
– milyenek a demográfiai mutatók, hogyan viszonyulhatunk az úgynevezett „elcigányosodáshoz”, amelyre – például a székelyföldi megyék esetében – az előző években készült felmérések és előrejelzések is felhívják a figyelmet?
A lejátszóra kattintva a február 3-i, hétfői műsor kissé rövidített változatát hallgathatják meg. Köszönjük előítéletmentes figyelmüket!
Szerkesztő: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 február 4, 11:57