Sajtóklub: csalás ellen van orvosság?
Milyen jogi lépéseket tehetnek a hazug reklámok, hirdetések kárvallottai? Hogy védekezzünk az uzsorások ellen? Bányai József ügyvéddel beszélgetett Mihály István.
A hatóság általában kis infrastruktúrával, kevés emberrel működik, azt se mondhatom, hogy túl jól képzett emberekkel, s általában csak megkeresésre reagálnak. Egyelőre itt tart a fogyasztóvédelmi rendszer. A teljes Európai Unió küzd ezzel a problémával… Fékezni tudják, csökkenteni a hatásait az ilyen ténykedéseknek megpróbálják, de teljesen eltüntetni ezeket a „képződményeket” nem sikerül. Nem is a jogszabályi háttérrel van a gond, hanem a törvények, szabályok betarthatóságával. (Bányai József ügyvéd)
Két hét – vagy esetleg három nap – alatt megtanulhatunk egy idegen nyelvet (netán éjszaka, álmunkban), két-három hét alatt gyógyítható a rák, a kopaszság, az impotencia; felére, negyedére csökkenthető az autónk benzin- vagy a lakásunk áramfogyasztása: az ezekhez hasonló internetes hirdetések, csalások jogi vonatkozásairól beszélgettem a Sajtóklubban Bányai József ügyvéddel. Szóba került az is, hogy ismét megjelentek Romániában a régi varrógépekre szakosodott csalók. Hatvan-hetvenezer eurót ajánlanak, de a tulajdonosnak előbb ki kell fizetnie a két-háromezer eurós „szakértői véleményezést”, s ezt követően a vásárlónak nyoma vész. Arra is volt már példa, hogy nemlétező spanyolországi üdülőházat bocsátottak áruba hirdetés útján, aztán az előleggel az „eladó” felszívódott. Ezer és egy módszerrel verik át – úgy tűnik, sikerrel – a hazai polgárokat is az élelmes csalók.
Miért nem indítanak hivatalból eljárást a hatóságok, bűnüldöző szervek, amikor olyan reklámok, hirdetések jelennek meg a médiában, amelyek nyilvánvalóan hazudnak, ellentmondanak a fizikai alaptörvényeinek? Mit tehet az, akit átvertek? Érdemes-e a fogyasztóvédelemhez, rendőrséghez, bírósághoz fordulni?
A műsor második felében az uzsorakölcsönökről volt szó: a gombamód szaporodó, hirdetéseikkel a lapokat, portálokat, közösségi médiát és a postaládáinkat is elárasztó pénzintézetek (vagy magánszemélyek) ajánlatairól, melyek akár több száz százalékos kamatra kínálják a pénzt a naiv (vagy csak szorult helyzetben levő, kiszolgáltatott) ügyfeleknek.
A lejátszóra kattintva a február 17-i, hétfő délutáni élő műsor rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-moderátor: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 február 18, 09:53