Ismeretlen értékek nyomában a kolozsvári Arcadia vonósnégyessel
Az 1919 és 1996 között élt Myeczeszlaw Weinberg-reneszánsznak is lehetne nevezni azt ami a világ komolyzenei életében zajlik az elmúlt években.
A moldovai gyökerekkel bíró lengyel-zsidó művész életében kevés valós nemzetközi ismertségnek és elismertségnek örvendett. Mieczysław Weinberg Varsóban látta meg a napvilágot, az élet, vagy inkább a történelem kényszere pedig a Szovjetunióba sodorta, amelyet később haláláig csak egyszer hagyott el. A Szovjetunióban Moisei Vainberg néven ismerték és bár ott sem volt gondmentes élete, legalább életben maradt és alkothatott, ami nem mondható el a zömében a holokauszt áldozatává vált családjáról.
Weinberg számos más mű mellett, 22 szimfóniát és 17 vonósnégyest hagyott ránk. A kvartettek közül hallhattunk hármat az elmúlt hétvégén a Kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián az Arcadia vonósnégyes előadásában. A Kolozsvár egyik büszkeségének számító, immár világszerte ismert kamaraegyüttes a világ hanglemezkiadóinak élvonalába tartozó CHANDOS cégtől kapott felkérést Weinberg összes vonósnégyesének felvételére. A felvételi munkálatok már március elején elkezdődnek Angliában.
A továbbiakban az Arcadia kvartett két tagját, Török Anna első hegedűst és Török Zsolt gordonkaművészt faggatjuk.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: kristalybea, 2020 március 2, 14:14