„Első szabály, hogy a kutya nem reagál. A gazdája az, aki védi őt” – Dénes Andrással kutyaterápiázunk
Ember és kutyája: Dénes András és Norka. Szabadidejükben olyan embereken segítenek, akik autizmus spektrum zavarral élnek.
Februárban nyílt meg Kolozsváron az ország első kutyaterápiás klinikája, ahol autizmus spektrum zavaros felnőttekkel és gyerekekkel is foglalkoznak.
A Györgyfalvi negyedben, a Diaconu Coresi utca 6. szám alatt lévő Psy Plus klinika más, speciális igényű személyeknek egyaránt segítséget nyújt; munkatársai széleskörű, multidiszciplináris tevékenységet folytatnak, ugyanakkor a mentálhigiénés szakemberek mellett 7 terápiás kutya is segít a kezelésben.
A csapat tagja Dénes András is, aki főállásban idegenvezetőként tevékenykedik. Vele beszélgetünk.
A kutyás terápia első és legfontosabb szabálya, hogy a kutya nem reagál. A gazdája, a felvezetője az, aki védi őt, biztonságban tartja. A kutya tehát nem fog ugatni és nem morog vissza. Egy autizmus spektrum zavarral élő gyerekben ez krízist indítana el, amit 15-20 percen keresztül alig tudnak megállítani.
Hogy miért lehet a terápia fárasztó a kutyának? Azért, mert ő próbálja megérteni mindazt, ami körülötte zajlik. Olyan, mint egy gyerek, aki igyekszik megérteni egy csoport felnőttet. Bonyolult folyamatról van szó, nem csoda, hogy kifárad.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
További részletek a psyplus.ro honlapon olvashatók. Konzultációra jelentkezni a klinika Facebook– és Instagram-oldalán lehet, valamint telefonon, a 0757743881-es számon.
Szerkesztő: kristalybea, 2020 március 25, 17:43 / actualizat: 2020 március 28, 18:23