Sajtóklub: A vírus arnyékában – angol és olasz mindennapok
A Dél-Olaszországban élő Török F. Lászlóval és az Angliában élő Tóth Leventével beszélgetett Mihály István
„Hogyan nyilvánult meg a híres angol hidegvér? Az elején sehogy. Tényleg nem akarok viccelni ezzel, de döbbenetes volt az a pánikvásárlás, ami „kitört”. Meglepő volt számomra is, pedig már 25 éve élek itt. Ugyanúgy kiürítettek mindent a hatalmas szupermarketekből, mint más országokban, hiánycikk lett a vécépapír és a szappan, hiánycikk lett a kenyér és más alapélelmiszerek. Egészen extrém, abszurd, szürreális helyzetek is kialakultak. Három és fél hétre volt szükség, amíg ez alábbhagyott, most már normalizálódott a helyzet és szinte mindent lehet kapni.” (Tóth Levente)
„Az olaszok alapvetően optimista és fegyelmezetlen lények, ez az egész országra jellemző, és főleg a déli vidékekre… Maga a kormány is, viszonylag rövid ideig, de hezitált, nem hozta meg rögtön a szükséges intézkedéseket… Miután tudatosították a veszély nagyságát, minden leállt. Sajnos Olaszország lett az a hely, ahol a vírus kitombolja magát. Nekünk, s mindenki másnak ebből tanulnunk kell. Ami az emberek hangulatát, a közhangulatot illeti, az talán most a legrosszabb. Nagyon nehezen elviselhető a teljes bezártság, ami most már szinte egy hónapja tart.” (Török F. László)
A kalotaszegi származású, az 1990-es évek első felében kolozsvári újságíróként, költőként, kiadóvezetőkent ismert Török F. László évek óta Olaszország déli részén, a Salento-félszigeten, Brindisiben él családjával együtt. A marosvásárhelyi születésű dr. Tóth Levente kutatómérnök, zeneszerző immár negyedszázada Angliában él, jó pár éve London közelében.
A március 30-i Sajtóklubban velük beszélgettem arról, hogy milyen az élet a koronavírus „árnyékában”. A lejátszóra kattintva az 55 perces műsor kissé rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-moderátor: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 március 31, 15:23