Hatodjára is meghirdették a válaszúti Bánffy-kastély felújítási projektjét
Viszonylag nagy összeggel, 8 millió lejjel toldotta meg a Kolozs Megyei Tanács a válaszúti Bánffy-kastély helyreállítási munkálataira szánt összeget. A pályázatot hatodik alkalommal hirdetik meg, eddig nem akadt jelentkező a felújításra. A beruházás költségeit az Európai Regionális Fejlesztési Alapból fedezik.
Van, aki Wass Albert szülőházaként, van, aki válaszúti Bánffy-kastélyként ismeri a Kolozsvártól mintegy 24 kilométerre fekvő, a Kallós Zoltán Alapítvány szomszédságában elhelyezkedő épületet, amely már közel két éve vár arra, hogy akadjon vállalkozó, aki felújítja. A tervek szerint a felújítás után a kastélyban kulturális központ működik majd, és a megyei tanács fennhatósága alá tartozó intézménynek saját alkalmazottai lesznek. Tárlatokat, komolyzenei koncerteket, konferenciákat terveznek ide, és az uniós szerződés alapján a felújítást követő első öt évben ingyen látogathatják majd az érdeklődők.
A projektet 2018 őszén hirdették meg először,de nem akadt rá kivitelező. Most megemelték az összeget, így a projekt új értéke eléri a 29.306.279 lejt, ami kb. 6 millió eurót tesz ki. A pályázatok benyújtására megszabott új határidő 2020. május 11., a munkálatokat legfeljebb 24 hónap alatt kellene befejezni.
Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke rádiónknak elmondta, reméli, hogy már a nyár folyamán elkezdődnek a munkálatok, és most már valószínűleg kivitelező is akad, hiszen több céggel és a tervezővel is egyeztettek, amikor meghatározták azt az összeget, amellyel megtoldották az eredetileg erre szánt pénzt.
A kastélyhoz tartozó földterület több, mint 56000 négyzetméter, ebből 644 négyzetméter maga a kastély területe.
A legnagyobb kihívást a felújításokat végző cég számára a belső munkálatok jelentik majd, a neoreneszánsz faburkolat és bútorzat helyreállítása, ez a berendezés ugyanis egyedülálló Erdélyben. A kommunizmus idején államosított épületben 2007-ig kisegítő iskola működött, azóta nincs használatban.
Az épületet a 19. századi báró Bánffy-család tagjai többször is kibővítették. Az utolsó tulajdonosok örökösök nélkül haltak meg, így a kastélyt a rendszerváltás után senki nem igényelte vissza.
Szerkesztő: Forrai Szerénke
Fotó: Sebők Botond/Kastély Erdélyben – Facebook
Szerkesztő: kristalybea, 2020 április 8, 15:35