Elő a gicét, a méhviaszt, az ecetet: tojást festünk és írunk Szabó Kingával
Már a régiek is úgy tartották, hogy nagypénteken kell megfesteni a húsvéti tojásokat. Szabó Kinga játszóházvezető hasznos tanácsokat adott.
A kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékház egyik nagy népszerűségnek örvendő sorozata, a Jeles-Nap-Tár alkalmával húsvét közeledtével minden évben tojásfestő, tojásíró műhelyeket tartanak, ugyanakkor óvodákban, iskolákban is lehetőség nyílik elsajátítani az ilyenkor legfontosabb teendőket, mozdulatokat. Idén, amikor a vírus miatt elrendelt szükségállapot közepette legtöbben otthon vagyunk, akár a Facebookon „terjedő” videók is segíthetnek, hogy szebbnél szebb tojásokat készítsünk.
A közösségi hálón böngészgetve valósággal adta magát, hogy Szabó Kinga játszóházvezetőt bekapcsoljuk reggeli magazinműsorunkba. A maratott tojások elkészítésének módját is megosztotta barátaival: „A sötét héjú tojást méhviasszal megírod, befeded azokat a részeket, amelyeket sötét színűre szeretnél. Beteszed ecetbe (teljesen merüljön el), addig hagyod (1-2 perc), míg gyöngyözni kezd, akkor óvatosan letörölöd a be nem viaszolt részeket egy szivaccsal, vagy ledörzsölöd egy fogkefével, vízbe mártva. Jól megmosod, ha kifújt tojás, belül is kiöblíted. Jól-jól megszárítod, és letörlöd a viaszt.”
Két évvel ezelőtti fényképét nézegetve nosztalgiázik Szabó Kinga: „Mennyi sok szép tojásíró műhely maradt el az idén…” (Fotó: Györkös Mányi Albert Emlékház/Facebook)
Mivel a legtöbben otthon vagyunk, és nem hódolhatunk annak a szép szokásnak, hogy a locsolókat megajándékozzuk, érdemes természetes anyagokkal, természetes festőlével festeni a tojásokat, hogy aztán el is tudjuk őket fogyasztani. Tulajdonképpen a méhviasszal megírt tojást is lehet hagymahéj-főzetben festeni, a lényeg, hogy a festőlé ne legyen forró. Tehát hogyha a megírt tojást langyos, főtt hagymahéjas vízbe tesszük, és hagyjuk állni több órán keresztül, akkor szépen megfestődik, és azokat a tojásokat már nyugodt szívvel fogyaszthatjuk.
Érdemes kifújt tojásokat készíteni, ezeket ugyanis jövőre is oda lehet ajándékozni a locsolóknak. Nem romlanak meg, és bátran festhetjük bolti festékekkel is.
Még locsolóverset is tanultunk, Szabó Kinga ugyanis egy 19. századi kalotaszegi locsolóverset is megosztott velünk:
Üdvözlöm e szent ünnepen
a ház minden lakóit,
kívánom, hogy töltsék vígan
ennek minden óráit.
Vagyon itt egy szép virágszál,
aki, tudom, öntözést vár,
mert víz nélkül minden plánta,
úgy gondolom, elhervadna.
De hogy ő sokra viruljon,
szép orcája is piruljon,
megöntözöm piros vízzel,
fogadja el jó szívvel.
A Skype és egyéb modern eszközök révén megoldható, hogy felhívjuk, akit éppen meg szeretnénk locsolni. Mondjuk el a verset, és javaslom, hogy a locsoló akár fényképről is kiválaszthatja magának a tojást. Tegyük félre, és majd amikor újból lehet találkozni, akkor odaadjuk neki. Gondolom, hogy ez idén megoldható, és szép is lenne, ha nem szakadna meg ez a hagyomány.
A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva hallgatható vissza.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 április 10, 15:43 / actualizat: 2023 december 18, 15:09