Verstanulás Lénával – Száva Csanád írásai is bekerültek a dobozba
Erdélyi szerzők műveivel is kedveskedik közönségének Léna verses doboza.
Több mint 34 ezren követik azt a Facebook-oldalt, amelyet egy hétéves kislány és családja indított el. Akárcsak a többi ilyen korú gyermek, Léna is „imád rajzolni, kirakózni, társasjátékozni, babázni, biciklizni, játszótérre járni… de egyvalamit még ezeknél is jobban szeret: verset mondani”. Korábban is törzsvásárlói voltak a könyvesboltoknak, megszámlálhatatlan képeskönyv, mesekönyv töltötte meg a kislány szobájának polcát.
A versek iránti szeretet valahonnan onnan indul, amikor elkezdtek versesköteteket vásárolni – „Léna pár perc alatt megtanult bármit, és azokat olyan ösztönösen, bátran, kellően szemtelenül, mégis szerethetően adta elő, hogy a versek a szájából életre keltek!”, olvasható a Léna verses doboza Facebook-oldalon. Ugyanitt két-három kérdést is találunk, amelyek voltaképpen megmagyarázzák a kezdeményezés célját, lényegét: „Miért rejtsük el a tehetséges gyerekeket? Miért ne adnánk a szülőknek ötleteket, hogy milyen verseket tanul meg szívesen egy óvodás vagy egy kisiskolás? Ezért elindítottuk a Léna verses doboza című verses YouTube-csatornát, amihez nagyon sok szülő és pedagógus támogatását kaptuk meg. Innen jött az ötlet, hogy a csatornához kapcsolódjon egy Facebook-oldal is, amin a videókon kívül megtalálhatjátok a versek nyomtatott változatait, további verseket, kimaradt jeleneteket, valamint rengeteg ötletet a verseléshez. Ha csak néhány gyerek emiatt kedvet kap a verstanuláshoz, nekünk már az sikernek számítana.”
Száva Csanád író, költő, műfordító szövegeit Léna április végétől bő egy héten át juttatta el a nagyközönséghez, mint kiderült, a család a Bárka folyóirat Mondani-valók antológiájában találkozott először a kolozsvári szerző verseivel.
Fantasztikus, ahogyan a kislány közel hozza ezeket a verseket az érdeklődőkhöz, nagyon örültem a lehetőségnek. Azt látom, hogy valósággal életre kelnek ezek a versek, ami kifejezetten szimpatikus számomra. Amúgy is nagy igény mutatkozik a gyermekirodalom iránt, másrészt pedig a kortárs szerzők ezáltal is jobban el jutnak a gyerekekhez.
Száva Csanád többen között a Hídban, a KULTer-en, a Szitakötő gyereklapban, a Műhelyben és a Vörös Postakocsiban közölt, és a mostani otthonülős időszakban sem unatkozik. Három éve látott napvilágot Nyomhatározó című kötete, Pixelekre hull című munkáját pedig őszre tervezik. Ez utóbbi kéziratáért idén Prágai Tamás-díjban részesült.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 május 7, 14:59