Sajtóklub: Ahol (majdnem) minden másképp van
Nem félünk a vírustól? – Solymossi Enikő Göteborgban élő tanárral beszélgetett Mihály István: járványról, tanügyről, svéd mindennapokról
Svédország körülbelül 40 éve „indította el” masszív migrációs politikáját. Emiatt aztán nagyon sokszínű Göteborg lakossága. Vannak olyan negyedek, amelyeket no-go zónáknak is neveznek, mert nem éppen békés az egymás mellett élés. Könnyű ugye „importálni”, de sokkal nehezebb integrálni a különböző földrészről érkező embereket. Sok a probléma. Olyan is van, hogy egy tíztagú család három szobában él. Ez az egyik oka annak, hogy a vírus áldozatai nagy arányban kerültek ki a bevándorlók közül. Szomáliaiak, szírek, afgánok, irakiak – főleg ők voltak az elsődleges áldozatok. A betegellátás is sántikál. Az a jóléti modell, amit hajdan a svéd szociáldemokraták felépítettek, ma már csak nyomaiban van jelen. Ma már Svédországban állítólag 300 ezer létminimum alatt élő nyugdíjas van. A svéd jóléti rendszer azonban még mindig működik – azok számára, akik dolgoznak és egészségesek. Nekik tényleg nem kell attól tartaniuk, hogy „lecsúsznak”. A középosztály továbbra is magas életszínvonalon él. Viszont egy munkanélküli, egy idős vagy beteg embernek sajnos ez nem egy jóléti rendszer. A biztonság sem olyan, mint régen volt. Valaha az autókat, a bejárati ajtókat sem zárták be, bárhol ott lehetett hagyni egy biciklit, senki nem lopta el. Annak a világnak vége van, én például sötétedés után nem megyek sehova egyedül. (Solymossi Enikő)
Solymossi Enikő erdélyi származású magyar-francia szakos tanár 28 éve Svédország második legnagyobb városában, Göteborban él és dolgozik. Az elhíresült „különutas” svéd modellről, a mindennapi életről, jólétről és nyomorról, a járvány elleni védekezés „svédcsavarairól”, a mienktől gyökeresen különböző tanügyről, oktatási rendszerről, migrációs politikáról, nyitottságról és ezek árnyoldalairól, kisebbségi jogokról és sok egyébről faggattam vendégemet.
A lejátszóra kattintva a május 25-i 55 perces műsor kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 május 26, 14:38