Bárisnyák, rizsnyák, hóstáti mindennapok – egy életen át Diószegi Annával
Folytatjuk a beszélgetést a Bulgária telepen élő hóstáti asszonnyal, Diószegi Annával, aki már a harmadik kötetén dolgozik, nemsokára be is fejezi a kéziratot.
Jókedve hozzásegíti ahhoz, hogy derűsen szemlélje a körülötte zajló eseményeket, memóriája és jóízű mesélőtehetsége révén pedig a mai kor gyermekei is könnyen azonosulhatnak az akár 50-60 éve történtekkel is.
Előző alkalommal (Diószegi Anna – egy hóstáti asszony élete, „Isten különös kegyelméből”) több olyan embert ismerhettünk meg, akik az elmúlt 88 évben fontos szerepet játszottak Anna néni életében. Hallhattunk a férjéről, Diószegi Ferencről, akit nagyon sokan szerettek. Amíg élt, nagy élet volt a Gyöngyvirág utca 7-es szám alatt; a férfi egyébként kerek ötven évig tagja volt a Bethlen Gábor Dalkörnek, özvegye az első szobában berendezett múzeumban őrzi a relikviákat. Anyósáról is mesélt, aki nagyon jól érezte magát náluk, és megismertük Anna néni anyai nagyszüleit is, a drága Biri nénit és férjét, Pistát.
Anna néni édesapja, Gyuri, akit Jakabék magukhoz vettek, adott pillanatban feleségül vette Júliát: 1927-ben házasodtak össze, Anna néni pedig 1933-ban született. 13 éves volt, amikor édesanyja tífuszban meghalt, és „hagyott rá” egy kishúgot, Marikát. Az ő történetével is adósok maradtunk, de ezúttal ezt is pótoljuk.
Újabb mozaikdarabok következnek tehát, Gyuri, valamint édesanyjának testvére, Biri néni is gyakran megjelenik, és persze feltűnnek még jó néhányan. Kiderül, hogy Anna néni a Kolozsvári Rádiót is szívesen hallgatja, a kollégákat név szerint ismeri, s választ kapunk arra is, hogy mi fán terem a rizsnyák és a bárisnya.
A zenei pillanatokat a hóstáti származású Vigh Ibolya, a Kolozsvári Magyar Opera magánénekese szolgáltatja.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 június 19, 13:28